"Gençler uzun soluklu evlilik için gayret göstermelidir"

necaticetin | Per, 29/03/2018 - 17:39 | Makale
Toplumsal Hayat
3,224
"Gençler uzun soluklu evlilik için gayret göstermelidir"
 
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gençlerin uzun soluklu evlilik için gayret göstermesi gerektiğini belirterek, ailede sevgi, saygı ve bazı değerlerin azalmasıyla boşanma oranlarının arttığını söyledi.
 
  
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bir Yastıkta Kırk Yıl" projesi kapsamında evlilikte 40 yılını dolduran çiftlerle bir araya geldi.
 
Evlilikte 40 yılını dolduran 75 çift ile özel bir otelde bir araya gelen Şahin, burada yaptığı konuşmada "Bir Yastıkta Kırk Yıl" projesi ile uzun soluklu evliliklerin püf noktalarını yeni kuşaklara aktarmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Uzun süren evliliklerin bir millete ve o topluma güç verdiğini belirten Şahin, "Bizim medeniyetimiz, rahmet, bereket, iyilik, saygı, sevgi ve aile medeniyetidir. Yılmazlık Allah’a mahsustur, biz sosyal bir varlık olarak yaratıldık, birlikte yaşamaktan, hayatı paylaşmaktan ve tüm değerler üzerine sınav olan bir medeniyetin parçasıyız. Mutlu bir evlilik dünyadaki cennettir. Dünyayı cennete de cehenneme de çevirmek insanoğlunun elinde. Aile, ilk nefesle son nefes arasındaki en önemli parçadır." ifadelerini kullandı.
 
Hayatın bir sınav olduğunu belirten Şahin, "Kimi çocuklarıyla kimi parasızlıkla sınav oluyor. Herkesin bir sınavı var. Ama aile dediğimiz müessese bunların sigortasıdır. Acıyı paylaştıkça azaltmanın, sevgiyi paylaştıkça çoğaltmanın güzelliklerini de birlikte yaşamalıyız. Birbirimizi sevdiğimizi birbirimiz için çok kıymetli olduğunu söyleme konusunda da çok cimriyiz. Hep karşı tarafın söylemesini bekleriz ve sevgi ortamını arttırmamız gereklidir, dünyanın buna ihtiyacı var. Eşlerin birbirlerine rahmetle bakabilmesi, konuşmadan aynı şeyleri düşünmeye başlaması, göz göze gelip aynı duyguyu hissedebilmesi ve gönül diliyle konuşması, gözle değil gönülle birbirine baktığında ancak hayatın ağır şartları aşılabilir ve hayat kolaylaşır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Bir şehri imar ederken nesli ihmal etmeyeceksiniz ve ihmal ettiğin nesil şehri yok eder" diyen Şahin, "Her şeyin başı yetişmiş insandır. Mutlu bir aile, ülkeye, millete ve geleceğe salih evlat yetiştirir. Aile içindeki mutluluk dalga dalga topluma yansır. Ailede sevgi, saygı, bazı değerlerin azalmasıyla boşanma oranları artıyor. Gençlerin bu konulara dikkat etmesi gerekir, her şeyi kırmak dökmek çok kolay, bazı değerleri huzur ve mutlulukla devam ettirmek lazım. Gençler deneyim ve tecrübelerden yararlanarak uzun soluklu evlilik için gayret gösterilmelidir. Büyük millet olmak demek; geçmişte, gelecekte birlik olmak demektir."şeklinde konuştu.
 
Şahin, "Evliliğin vazgeçilmezi olan, sevgi, saygı, sabır, sadakat, sorumluluktan oluşan en çok toplumun ihtiyacı olduğu bu değerli kavramları yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Bu değerler ise ailede başlıyor. Çocuklar aileden gördüğü değerleri özümsemeye başladığı zaman çocukta küçük yaşta kimlik ve kişilik oluşuyor. Böylece, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temeli atılıyor." diye konuştu.
 
İl Müftüsü Ahmet Çelik ise, dini açıdan ailenin önemini anlatarak, gençlere örnek evliliklerin sürekli olarak model gösterilmesi gerektiğini belirtti.
 
Canlı müzik dinletisiyle hoşça vakit geçiren yaşlı çiftler, kendilerini unutmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.
 
Programın sonunda, çiftlere fular ve köstekli saat hediye edildi.
 
 
Kaynak: https://ilkha.com/haber/73240/gencler-uzun-soluklu-evlilik-icin-gayret-gostermelidir 
 
 Yazar :

Kategori :
Toplumsal Hayat
Okunma Sayısı
3,224