Kız çocuğu ile ilgili sorular

benim 4 yaşında bir kızım var aşağıdaki konularda yardımcı olursanız sevinirim 1-örtünme konusunda nasıl bir yol izleyelim 2-okula gönderme konusunda nasıl bir yol izleyelim 3-eşim bazen müsait olmadığında kızımın tuvalet ihtiyacı için ben yardımcı oluyorum bu konuda dikkat etmem gerekenler neler. 4-işe giderken veya işten geldiğimde eşimi yanağından öpüyorum kızımızın bunu görmesi bir sorun teşkil edermi
YaSabır | Pzr, 12/10/2014 - 11:59
Çocukluk
11,856
Değerli kardeşimiz;

Değerli kardeşim,

1- Elbiselerini şimdiden hatta çok daha önceden uzun ve bol almalıydınız. Uzun etek uzun kollu elbiseler gibi. Ve bunu özendirecek şekilde konuşursunuz. Kısa giyildiğinde yakışmamış uzun giyildiğinde yakışmış şeklinde yorumlar yapılabilir. Ayrıca uzun giyenleri Allah daha çok sever, melekler defterlerimizi pırıl pırıl güzel şeyler yazarlar diye de desteklenebilir. Bununla birlikte kısa ve açık giyinen arkadaşlarını gördüğünde mutlaka bundan etkilenecektir. Bu sebeple arkadaş çevresine de dikkat etmek gerekir. Görüştüğünüz insanların çocuklarının da böyle hassas giydiriliyor olması gerekir. Başörtüsünü sevdirmek için dolabına renkli renkli çeşit çeşit başörtüleri koyup bunlar senin istediğin zaman takabilirsin diye söylemek gerekir. Dolabında seccadesi tesbihi başörtüsü olmalıdır. En önemlisi de anne, teyze, hala gibi yakınlarını başörtülü tesettürlü olarak görmesidir.

2- En zor dönem okul dönemi olacaktır. Dini eğitim veren ve dindar aile çocuklarının gittiği bir ana okuluna gönderebilirsiniz. İmkan varsa dini değerlere önem veren bir koleje gönderirsiniz. İmkan yoksa devlet okuluna giderken iyi bir arkadaş çevresi edinmesine özen gösterirsiniz. Okul dışında mutlaka dindar aile çocuklarıyla vakit geçirmesine dikkat edersiniz. Çocuğunuza manevi açıdan rehberlik edecek bir ablası da olmalıdır. Aile içerisinden ilgi ve takip yeterli gelmez. Aile dışından da çocuğun sevip örnek alacağı sözünü dinleyeceği bir ablası olmalıdır.

3- Tuvalet ihtiyacına yardımcı olabilirsiniz ancak dört yaşından sonra çocuk anne baba yardımı olmadan tuvalet ihtiyacını öğrenmiş olmalıdır. Bu yaştan sonra çocuk annesi dışında hiç kimsenin yanında avret yerini açmamalıdır. 

Bilgi için tıklayınız:

Baba kız çocuğunun avret yerine bakabilir mi, altını temizleyebilir mi? Annenin, erkek bebeğin altını temizlemesi doğru mudur? | Sorularla İslamiyet

4- Eşinizi yanağından öptüğünüzü kızınızın görmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kızınızı da öpmeyi ihmal etmemelisiniz. Aynı şekilde gelirken giderken kızınızı da öpmelisiniz.

Selam ve dua ile...


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
11,856

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!