Mutlu evliliğin 14 kuralı

necaticetin | Cmt, 08/10/2016 - 14:08 | Makale
Evlilik
3,829
Mutlu evliliğin 14 kuralı
 
 
İşte mutlu bir evliliğinizin olması için 14 kural…
 
Türkiye’de boşanma oranları her geçen yıl daha da artıyor. “İlişkilerde güven duygusu yitirilmediği takdirde evlilikte çözülemeyecek sorun yoktur” diyen uzmanlar, çiftlere “Güvendiğinizi belli edin, dürüst olun, iyi dinleyin, yenilikler yapın, birbirinize zaman ayırın” önerilerinde bulunuyor.
 
Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, güven duygusunun mutlu bir evliliğin anahtarı olduğunu vurguladı. “Güven duygusunu yitirmediğinizde evlilikte çözülemeyecek sorun yoktur” diyen Öztekin, uzun ve sağlıklı bir evlilik hayatı için çiftlere şu önerilerde bulundu:
 
EŞİNİZİ ÖNEMSEDİĞİNİZİ VE SEVDİĞİNİZİ HİSSETTİRİN
 
Bunun için büyük şeylere gerek yok. Gün içinde yapacağınız iltifatlar, güzel sözler ona kendini özel hissettirecektir.
 
EŞİNİZİ FARK EDİN
 
Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için yaptığı küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.
 
İYİ DİNLEYİCİ OLUN
 
İyi evliliğin yolu iyi iletişimden geçer. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonuna kadar dinleyin. Söylemek istediğinizi dolaylı yollara sapmadan net bir şekilde ifade edin.
 
BİRBİRİNİZİN EN YAKIN ARKADAŞI OLUN
 
Evlilik sadece birlikte yaşamak değildir İhtiyacı olduğunda yanında olun. Unutmayın, aslında her biriniz, bir diğeri için oradasınız. Hiçbir şey bundan daha değerli olamaz.
 
YENİLİKLER YAPIN
 
Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için kaliteli zaman geçirmek önemli. Bunun için olanaklar yaratın. Beklenmedik küçük sürprizler yapın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.
 
ÖFKELENDİĞİNİZDE ASLA ŞİDDETE BAŞVURMAYIN
 
Mola verin, ortamı terk edin, duş alın veya uyuyun. Müzik dinleyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil, yapıcı olarak ele alın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın. Eşinize verdiğini düşündüğünüz zararın aslında evliliğinize verdiğini unutmayın. Önemli olan anlaşmazlıkların varlığı değil, onları çözerken ilişkinizi en az yıpratacak yöntemi uygulamanızdır.
 
BİRBİRİNİZE OLAN İLGİSİZLİĞİNİZİN NEDENİNİ BULUN
 
Kıskançlıklar, hep bir arada olma, maddi sorunlar, ilginin çocuklara kayması, evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftlerin birbirine olan ilgisini azaltabilir. HAYATINIZI
 
ÇOCUKLARA GÖRE DEĞİŞTİRİP KISITLAMAYIN
 
Eşlerden biri çocuklara çok düşkün olursa, evliliğin dengesi bozulabilir.
 
KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN
 
İlişkilerde bireylerin kendilerine zaman ayırması da oldukça önemli. Ancak birlikte ve ayrı ayrı geçireceğiniz zamanlar konusunda hem fikir olun.
 
EŞİNİZİN AİLESİ İLE İLİŞKİSİNE MÜDAHALE ETMEYİN
 
Onları ziyaret etmesi, onlara vakit ayırması gerektiğinde anlayışlı olun. Ailelerinizin yanında birbirinizi eleştirmeyin, suçlamayın. Eşinizin ailesi ile ilgili sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız ailesini suçlayıcı, hakaret edici bir dil kullanmadan bu sorunları eşinizle paylaşın. Sorunları birlikte çözmeye çalışın veya eşinizin çözmesine fırsat verin.
 
AİLENİZ İLE EVLİLİĞİNİZ ARASINA SINIR KOYUN
 
Kendi ailenizin evliliğinize müdahale etmesine, sizin adınıza karar almalarına izin vermeyin.
 
Eşinizin geçmişi ile ilgili konuları, hataları sürekli gündeme getirerek hayatını sorgulayıp evliliğinizi yıpratmayın.
 
RUHSAL VE BEDENSEL SAĞLIĞINIZ KONUSUNDA KONUŞUN
 
Yaşadığınız depresyon, bağımlılıklarınız; sigara, alkol, madde, kumar gibi sorunlarda dürüst olun. (Bu tür konuları evlilik öncesinde konuşmayı deneyin çünkü daha sonra öğrenildiğinde yıkıcı olabilir.)
 
Evliliğinizdeki sorunları çözmekte zorlandığınızda uzmanlara danışmaktan ve evlilik terapisi almaktan çekinmeyin. Eğer sorunlarınızı birlikte çözemeyeceğinize karar verirseniz, bir uzmandan destek almanızda fayda var.
 
KAYNAK: e-psikiyatri.comYazar :

Kategori :
Evlilik
Okunma Sayısı
3,829