Aile Arasında Söz Nasıl Olur?

Ailelerden de onay alındıktan sonra çift arasında yüzükler takılır ve çiftin bir ömür mutlu olmasını temenni eden söz merasimi konuşması yapılır. Bu dakikadan sonra çift sözlüdür ve ilerleyen zamanlarda aileler de birbirleriyle sık sık görüşürler.

Aile arası sözde ne takılır?

Genellikle erkek tarafından bir aile büyüğü, iyi dilekleriyle bir konuşma yaparak yüzükleri takar ve yüzükleri birbirine bağlayan kırmızı kurdeleyi keser. Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır.

Isteme ve söz nasıl olur?

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır. Sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder.

Söz hazırlığında neler yapılır?

Adım Adım Söz Hazırlıkları

 • Söz tarihi belirlemekle başlanır.
 • Mekan seçimi yapılır.
 • Çiftler, söz yüzüklerine karar verir.
 • Gelin, söz elbisesini ve damat takım elbisesini seçer.
 • Gelin, saç ve makyaj modeline karar verir.
 • Söz organizasyonu için tema seçilir.
 • Söz masası süslemeleri belirlenir.
 • Söz alışverişi nasıl olur?

  Söz bohçası alışverişi için dilerseniz kız ve erkek tarafı beraber de alışverişe çıkabilir.

  1. Söz/Nişan gecesi giyilecek elbise.
  2. Aynı gece giyilecek ayakkabı
  3. Söz yüzüğü
  4. Söz yüzüklerinin ve makasın taşınacağı söz tepsisi.
  5. Gecelik veya pijama takımı
  6. İç çamaşırı takımı
  7. Çorap.
  8. Ev terliği.
  You might be interested:  E Devlet Aile Durum Bildirimi Nasil Yapılır?

  Söz de takı takılır mı?

  1. söz yüzüğü takılır. bir de kolye gibi bileklik gibi bir hediye veriliyor. söz haricinde ilerleyen günlerde nişan töreni yapılmayacaksa nişanda takılacak takıları burda takabilirsiniz.

  Isteme de ne olur?

  Kız isteme yapılacağı zaman erkekler çiçek ve çikolata alarak, kızın evine gider. Kız evinde aile büyükleri kendi aralarında sohbet ederek görüşmeler başlar. Daha sonra tüm ev bireyine hazırlanan kahveler sunulur ve damada gelenek göreneklere göre tuzlu kahve ikram edilir.

  Nişanda kızın annesi babası ne takar?

  Nişanda ne takılır diye düşünenlerin en çok tercih ettiği takılar; kolye, küpe ve bileklikten oluşan setlerdir. Gelinin ailesi ise damada saat takabilir. Bunun dışında, nişanda ne takılır diye düşünenler, istedikleri takdirde geline set dışında birkaç tane bilezik takabilirler.

  Sözde erkek tarafı ne alır?

  Sözde Erkek Tarafı Ne Alır? Geleneklere göre söz masrafları erkek tarafına aittir. Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumludur. Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da vardır.

  Söz bohçası kıza ne alınır?

  Söz Bohçasında Olması Gerekenler Nelerdir?

 • Gecelik takımı
 • İç çamaşırı
 • Ayna ve tarak seti.
 • Terlik.
 • Makyaj seti.
 • Parfüm seti.
 • Banyo lifi.
 • Havlular.
 • Isteme töreninde yüzük takılır mı?

  Kız isteme töreninde söz yüzüğü resmi olarak takılır. Bu yüzükleri çiftler sağ ellerinin yüzük parmağına takar. Eğer ayrıca bir nişan töreni organize edilecekse aynı yüzüklerle bu işlem bir de davetlilerin huzurunda nişanda gerçekleşir.

  Kızı isteme sözleri nelerdir?

  Kahveler hazırlanır, gelin adayı kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtır. Kahveler içildikten sonra hatrı sayılır bir aile büyüğü “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.” cümlesini biraz da süsleyerek söyler.

  You might be interested:  Memur Aile Yardım Bildirimi Nasıl Yapılır?

  Söz için ne kadar para gider?

  Söz yüzüklerinin takılacağı o gecede her şeyin kusursuz olması gerektiği beklenilir. Gelin adayı için söz masrafları biraz daha az maliyetli fakat biraz daha fazla uğraştırır.

  Söz Hazırlıkları Listesi.

  Söz Yüzükleri 1500TL – 3000TL
  Çikolata Çiçek 150 TL-250TL
  Söz Elbisesi 750 TL-1500TL
  Söz Ayakkabısı 200TL-500TL

  Söz masasında ne olur?

  Söz masalarında genellikle, söz yüzüklerinin yer aldığı tepsi, süslemeli söz masa örtüsü, söz pastası, çeşitli ikramlar, kadehler yer alır. Bunların yanı sıra çeşitli süsleme malzemeleriyle de masanın dekorasyonu yapılır.