Aile Danışmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Aile danışmanı sertifikası alabilmek için 464 saatlik eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitimlerin 300 saati teorik olarak, geri kalan 164 saati de uygulama dersleridir.
Aile Danışmanı olabilmek için, ilgili lisans bölümlerini tamamladıktan sonra en az 450 saatlik Aile Danışmanığı Eğitiminin alınması ve Aile Danışmanığı Sertifikasına hak kazanılması gerekmektedir.

Aile danışmanlığı sertifikası alınca ne olur?

Aile danışmanlığı eğitimi ve belgesi alanlar, kadın ve aile sağlığı merkezlerinde, aile mahkemelerinde bilirkişi danışmanı olarak, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Mesai saatleri dışında uzman olarak, aile ve sosyal politikalar bakanlığının il merkez müdürlüklerinde çalışma imkanı bulabilirler.

Aile Danışmanlığı eğitimi kaç ay sürüyor?

Eğitim Süresi:

23 hafta sürecektir. 300 Saat Teorik ve 164 Saat Uygulama ve 30 Saat Süpervizyon şeklindedir.

En iyi aile danışmanlığı eğitimi nereden alınır?

Aile Danışmanlığı Eğitimine kaydolup sertifikanızı Boğaziçi Enstitüsünden alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz Aile Danışmanlığı Eğitimi sayesinde üniversite onaylı sertifika sahibi olabiliir ve aile danışmanı unvanını alabilirsiniz.

Aile danışmanlığı sertifikası alanlar ne iş yapar?

Aile DanışmanıNerelerde Çalışabilir?

 • Kadın ve aile sağlığı merkezleri.
 • Rehabilitasyon merkezleri.
 • Psikolojik danışmanlık merkezleri.
 • Bakanlıkların il merkez müdürlükleri.
 • Belediyeler.
 • Aile mahkemeleri (bilirkişi danışmanı pozisyonunda)
 • Aile danışmanı ne kadar maaş alır?

  Aile danışmanı maaşları 3000 TL ila 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak aylık ortalama maaş ile alınacak olursa, 3500 TL gibi bir miktarın ön plana çıktığını söylemek mümkün. Tabii kamu kuruluşları ya da özel sektöre bağlı olarak maaşlar farklılık gösterebilmektedir.

  You might be interested:  Aile Ile Diğer Topluluklar Arasında Hangi Farklılıklar Ve Benzerlikler Vardır?

  Aile danışmanlığı sınavı kaç soru?

  Sertifika sınavı kaç sorudan oluşuyor? Her eğitimin sınav sorularının sayısı farkı olmasına rağmen genellikle 20 – 25 sorudan oluşmaktadır. Aile danışmanlığında ise 50 soru sorulmaktadır.

  Aile danışmanı olarak atanan var mı?

  aile ve sosyal politikalar bakanlığının bu isimde bir kadroya bu eğitim üzerinden bir ataması yoktur. eğitimi alanlar aile danışmanı ünvanını alırlar ve isterlerse aile danışmalığı merkezi açabilirler.

  Aile danışma merkezi nasıl açılır?

  Aile danışmanlık merkezi açmak için;

  1. Aile danışmanlarının diploması, aile danışmanlık sertifikası, adli sicil belgesi, kimlik fotokopisi ve tam zamanlı iş sözleşmesi gerekmektedir.
  2. Asistanın diploması, kimlik belgesi ve adli sicil belgesi ve iş sözleşmesi gerekmektedir.
  3. Ofisin krokisi gerekmektedir.

  Aile danışmanlığı sertifikası kimlere verilir?

  (2) Sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi lisans programlarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlamış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan merkezlerde çalışmak için sertifika

  Aile Danışmanlığı kursuna kimler katılabilir?

  KİMLER BAŞVURABİLİR? Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Bu eğitime başvurabilecek meslek grupları Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik, Tıp ve Sosyoloji Mezunlarıdır.

  Hangi üniversiteler aile danışmanlığı sertifikası veriyor?

  Aile Danışmanlığı Sertifikası veren Üniversiteler’in Listesi;

 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi.
 • KTO Karatay Üniversitesi.
 • İstanbul Gedik Üniversitesi.
 • İstanbul Aydın Üniversitesi.
 • Yüksek İhtisas Üniversitesi.
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi.
 • Balıkesir Üniversitesi.
 • Marmara Üniversitesi.