Aile Danışmanlığı Ne Işe Yarar?

Aile Danışmanı Ne İş Yapar? Aile danışmanının görevlerinin başında, eşler arasında veya ebeveynler ile çocuklar arasında iletişim bağını sağlamlaştırmak gelir. Bu uzmanlar, aile bireylerini hem bireysel hem de grup halinde dinleyerek uygun çözüm yolları ararlar.
Aile Danışmanlığı aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle olan ilişkileri yaşadıkları sorunlar, sorun çözme, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında çocuklarla ve aile ile ilgili bireysel ya da bireyler arasındaki sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olan bir danışmanlık hizmetidir.

Aile danışmanı olarak nerelerde çalışır?

Aile DanışmanıNerelerde Çalışabilir?

 • Kadın ve aile sağlığı merkezleri.
 • Rehabilitasyon merkezleri.
 • Psikolojik danışmanlık merkezleri.
 • Bakanlıkların il merkez müdürlükleri.
 • Belediyeler.
 • Aile mahkemeleri (bilirkişi danışmanı pozisyonunda)
 • Aile danışmanı ne kadar maaş alır?

  Aile danışmanı maaşları 3000 TL ila 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak aylık ortalama maaş ile alınacak olursa, 3500 TL gibi bir miktarın ön plana çıktığını söylemek mümkün. Tabii kamu kuruluşları ya da özel sektöre bağlı olarak maaşlar farklılık gösterebilmektedir.

  Aile danışmanlığı terapi yapar mı?

  Aile bireylerinden en az birinin yaşadığı problem psikopatolojik olan bir rahatsızlıkla ilgiliyse aile danışmanı bu duruma müdahale etmemeli ve bireyi uzman psikologlara ya da psikiyatristlere yönlendirmelidir. Bu kapsamda aile danışmanı terapi yapmaz; aile için danışmanlık hizmeti verir.

  You might be interested:  Aile Gelir Durumu Nasıl Hesaplanır?

  Aile danışmanlığı ataması var mı?

  aile ve sosyal politikalar bakanlığının bu isimde bir kadroya bu eğitim üzerinden bir ataması yoktur. eğitimi alanlar aile danışmanı ünvanını alırlar ve isterlerse aile danışmalığı merkezi açabilirler.

  Kimler Aile Danışmanlığı Merkezi açabilir?

  Aile danışmanı merkezlerini kimler açabilir? Yönetmeliğe göre gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri ve bu yetkiye sahip kamu kurum ve kuruluşları, aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine başvurarak Aile Danışma merkezleri açabilecektir.

  Aile Danışma Merkezlerinde kimler çalışır?

  MADDE 15 – (1) Merkezde çalışacak meslek elemanları; tıp, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sosyal hizmet, çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, sosyoloji, aile ve tüketici bilimleri, hemşirelik, psikoloji alanlarından birinde asgari dört yıllık lisans programını tamamlamış olmalıdır.

  Diyanet Aile Danışmanlığı nasıl olunur?

  ‘KPSSP121’ puan türünde en az 70 puan şartı aranacak adaylar, 4-17 Aralık tarihleri arasında ‘https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/’ adresi üzerinden sınav başvuru formunu doldurabilecek. Adaylar, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen belgelerle herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne gidecek.

  E devlet Aile Danışmanlığı Nedir?

  E-Devlet aile danışmanlığı başvurusu, aile içinde sorun yaşayan bireylerin psikolojik destek almak için e-Devlet sistemi üzerinden yaptığı başvurudur.

  Aile terapisine kimler gider?

  Ayrıca aile büyüklerine bakmak zorunda olan çiftler, aile büyüklerinin ilişkilerine müdahale ettiği çiftler, ani maddi kayıplar yaşayan ya da beklenmedik sağlık sorunlarıyla karşılaşan aileler de aile terapisi alarak bu dönemleri atlatırken ilişkilerini koruyabilirler.

  Aile danışmanlığı ekolleri nelerdir?

  Aile ve çift terapisinde başlıca ekol ve yöntemler şunlardır.

 • Yapısal aile terapisi.
 • Aile sistemleri terapisi.
 • Sistematik stratejik aile terapisi.
 • Sembolik-eksperiyantal-hümanistik aile terapisi.
 • Bilişsel davranışçı aile terapisi.
 • Dinamik aile terapisi.
 • Aile Danışmanlığının özellikleri nelerdir?

  Aile Danışmanında Olması Gereken Özellikler

  You might be interested:  Aile Hekimi Tanımlaması Nasıl Yapılır?
 • Etkin iletişim becerisi sergilemek,
 • Meslek etiğine uygun davranışlar sergilemek,
 • Karmaşık problemleri tanımlama ve çözüm sunma becerisi sergilemek,
 • Stresli ve duygusal durumlarla baş edebilme yeteneği göstermek,
 • İkna becerisi sergilemek,
 • Aile danışmanı atanır mı?

  Aile Danışmanlığı Kadrosu Henüz Bakanlıkta Yok!

  Eğitim firmaları ve üniversiteler, aile danışmanlığı sertifika programı açmaktadır. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait aile danışmanı kadrosu bulunmamaktadır. Atamaların yapılması için önce aile danışmanı kadro ihdaslarının yapılması gerekmektedir.

  Aile Danışmanlığı kaç puanla atanır?

  Başvuru şartları neler? Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na en az 60 KPSS puanı ile personel alımı yapılacak. Adaylar başvurularını 10/01/2022-20/01/2022 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir.

  Aile danışmanı nasıl atanır?

  Sertifika programları en az 30 saati gözetmen eşliğinde gerçekleştirilen en az 300 saat teorik eğitimin yanı sıra, 150 saatlik uygulamalı eğitiminden oluşur. Toplamda bu 450 saatlik eğitimi tamamlayan kişiler aile danışmanı sertifikası almaya hak kazanır.