Aile Danışmanlığı Yüksek Lisansı Ne Işe Yarar?

Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında açılan Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programı, ruh sağlığı alanında en sık rastlanan ciddi sosyal ve psikolojik problemlere, aile tabanlı değerlendirme ve müdahalelerle yaklaşacak uzmanları, uluslararası etik standartlarında yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

. . Aile danışmanlığı?

aile danışmanlığı en genel anlamıyla; birey ile yürütülen terapi sürecine, bireyin içinde bulunduğu ailenin dahil edildiği terapötik yaklaşımdır. diğer terapi yaklaşımlarına kıyasla daha hızlı sonuçlar vermektedir. ancak bireyin içinde bulunduğu kültür yapısı, sosyal çevreye göre bu durum değişebilmektedir. aile ve çift terapisinde, alkol sorunları, iletişim sorunları, ilişki önce danışmanlık, bireysel sorunlar, cinsel sorunlar, depresyon, obezite, çocuk ve ergenlerin karşılaştığı güçlükler,yaşlılık bunalımları, özel çocuklar ile yaşanan güçlükler gibi geniş yelpazede meseleler için danışmanlık hizmeti alınabilir.

Aile danışmanlığı sadece aile üyelerini kapsar.?

aile danışmanlığı tüm aile üyelerini kapsayan bir danışmanlıktır, sadece karı- koca değil çocuklar hatta yakın akrabalar da dahil edilebilir. terapötik yönü yoktur danışma ve yönlendirmeyi içerir. ciddi anlamda uzman kişiler tarafından yapılırsa boşanma oranlarını etkileyebileceği aşikardır.

You might be interested:  Aile Arasında Hangi Yıl?

Aile Danışmanlığı Merkezi açabilmek için 3 kişi gereklidir.?

aile danışmanlığı merkezi açabilmek için 3 kişi gereklidir. bunlardan ilki aile danışmanı, ikincisi meslek elemanı, sonuncusu da büro personelidir. aile danışmanı olmak için yukarıda sayılan şartları sağlamak gerekir. meslek elemanı olarak ayrı bir kategori açılmışsa da; esasında aile danışmanı olanlar da meslek elamanı sayılır.

Aile Danışmanlığı Sertifika mı yüksek lisans mı?

Sosyoloji mezunları aile danışmanı olabilir. Sosyologların, aile danışmanı olarak çalışabilmesi için aile danışmanlığı alanında yüksek lisans programlarına kaydolmaları ve ardından bu programı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.

Aile danışmanı olmak için yüksek lisans şart mı?

Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Tıp Fakültesi, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi (4 yıllık) mezunları başvurabilir. “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” ve “Psikoloji” bölüm mezunları dışındaki bölüm mezunu öğrencilere bilimsel hazırlık programı uygulanmaktadır.

Aile danışmanlığı MEB onaylı mı üniversite onaylı mı?

En Kapsamlı Aile Danışmanlığı Eğitimi, En Uygun Fiyatla

620 Saatlik Programa katılan öğrencilerimiz uzman danışman eşliğinde gerçek danışmaya girebilirsiniz. Aile Danışmanlığı Sertifika Programımız Üniversite onaylı olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kabul görmektedir.

Üniversite onaylı aile danışmanlığı sertifikası ne işe yarar?

Aile danışmanlığı eğitimi ve belgesi alanlar, kadın ve aile sağlığı merkezlerinde, aile mahkemelerinde bilirkişi danışmanı olarak, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Mesai saatleri dışında uzman olarak, aile ve sosyal politikalar bakanlığının il merkez müdürlüklerinde çalışma imkanı bulabilirler.

Aile danışmanı olarak atanan var mı?

aile ve sosyal politikalar bakanlığının bu isimde bir kadroya bu eğitim üzerinden bir ataması yoktur. eğitimi alanlar aile danışmanı ünvanını alırlar ve isterlerse aile danışmalığı merkezi açabilirler.

Hangi üniversiteler aile danışmanlığı sertifikası veriyor?

Aile Danışmanlığı Sertifikası veren Üniversiteler’in Listesi;

You might be interested:  Malatya Aile Ve Sosyal Politikalar Il Müdürü Kim?
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi.
 • KTO Karatay Üniversitesi.
 • İstanbul Gedik Üniversitesi.
 • İstanbul Aydın Üniversitesi.
 • Yüksek İhtisas Üniversitesi.
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi.
 • Balıkesir Üniversitesi.
 • Marmara Üniversitesi.
 • Aile danışmanı olmak için üniversite şart mı?

  Aile danışmanı olmak için üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Tıp veya Hemşirelik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümlerden birini bitirenler Aile Danışmanlığı Eğitimi alarak bu mesleği icra ederler.

  Aile danışmanlığı zorunlu mu?

  Mahkemeler, davanın her aşamasında çiftleri danışmana yönlendirebilecek. Hakimler, çiftlerin boşanmalarına karar verirken danışmanların hazırladıkları raporları dikkate alacak. 81 ildeki SHM’lerde bir aile danışmanı mutlaka bu iş için görevlendirilecek.

  Aile danışmanı olmak için ne gerekir?

  Aile Danışmanı Nasıl Olunur? Aile danışmanı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık belli başlı lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunlar içerisinde psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık ya da hemşirelik ve tıp ve çocuk gelişime gibi bölümler öne çıkmaktadır.

  Aile Danışmanlığı Merkezi kimler açabilir?

  Aile danışmanı merkezlerini kimler açabilir? Yönetmeliğe göre gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri ve bu yetkiye sahip kamu kurum ve kuruluşları, aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine başvurarak Aile Danışma merkezleri açabilecektir.

  Aile danışmanlığı ücretleri ne kadar?

  Kurumumuzda bireysel psikolojik danışma ücreti 250.00 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Seans Ücreti Ne Demek: İlk görüşmeden başlayarak hafta da bir, 15 güne 1 ya da ayda bir şeklinde ki ücrettir. Ortalama 50 dakika bir seans ücretidir.

  En iyi aile danışmanlığı eğitimi nereden alınır?

  Aile Danışmanlığı Eğitimine kaydolup sertifikanızı Boğaziçi Enstitüsünden alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz Aile Danışmanlığı Eğitimi sayesinde üniversite onaylı sertifika sahibi olabiliir ve aile danışmanı unvanını alabilirsiniz.

  You might be interested:  Trt Belgesel Büyük Aile Çiftliği Ne Zaman Başlıyor?

  Aile Danışmanlığı eğitimi kaç ay sürüyor?

  Aile Danışmanlığı Eğitim Süresi;

  Aile danışmanlığı eğitimi yaklaşık 12 (on iki) hafta sürecek 300 saat teorik 132 saat uygulamalı ve 32 saat süpervizyon olmak üzere toplam 464 saatlik bir eğitimdir.

  Aile danışmanlığı sertifikası kimlere verilir?

  KİMLER BAŞVURABİLİR? Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Bu eğitime başvurabilecek meslek grupları Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik, Tıp ve Sosyoloji Mezunlarıdır.

  Devlet memuru aile danışmanlığı yapabilir mi?

  (2) Merkezler, ihtiyaç durumuna göre zorunlu personele ek olarak sağlık, hukuk ve benzeri konularda danışmanlık hizmetlerini yürütecek personel çalıştırabilir veya bu konularda hizmet satın alabilirler. (3) İl müdürlüğünce onaylanan aile danışmanı dışında, herhangi bir kişi aile danışmanı olarak çalıştırılamaz.