Aile Destekleyici Ne Demek?

Aile ikamet izni ilgili kanunun “destekleyici” sıfatını verdiği kişiye bağlı olarak kazanılmaktadır. Bu izin destekleyicinin yabancı eşi ve çocukları için alınabileceği gibi, destekleyicinin eşine bağlı ama kendisinden olmayan çocukları için de alınabilmektedir.
Aile birliğinin sağlanmasına yönelik Türkiye’de ikamet edecek olan yabancı kişinin masraflarını karşılayacak aile üyesi 1. Derecede olması zorunludur (Eş, baba, anne, çocuk) Aile ikamet izinin de Destekleyici denir. Oturum izni talebini gerçekleştiren yabancının başvurusu için dayanak olarak göstermiş olduğu, 1.

Aile oturma izni ne kadar sürede çıkar?

İkamet izni başvuruları, başvurunun işleme alınmasından itibaren en geç doksan gün içinde sonuçlandırılır. Doksan günlük süre, bilgi ve belgelerin tam olarak yetkili makama teslim edildiği tarihten başlar. Sürenin uzaması halinde yabancıya bilgi verilir.

Evli oturma izni nasıl alınır?

Türk Vatandaşıyla Evli Olan Yabancılardan İstenen Belgeler:

 1. İkamet İzni Formu;
 2. Pasaportun aslı ve fotokopisi;
 3. 4 Adet fotoğraf;
 4. Evlilik Cüzdanı;
 5. Destekleyici eşin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi;
 6. Destekleyicinin eşi;
 7. Sağlık sigortası (Tüm aile fertlerini kapsayacak şekilde olmalı);

1 yıllık oturma izni ne kadar?

Bu ücretler her yıl güncellenmekte olup 2022 yılı için Türkiye’de ikamet izni ücretleri: İkamet izni kart ücreti için 160 TL, İkamet izni harç ücreti için 1040 TL, İzin başvurusunda bulunan yabancının yaşına göre değişmekle birlikte sağlık sigortası ücreti (500 TL – 1750 TL arasında farklılık göstermektedir.

You might be interested:  Kıblegah Aile Oyunu Nasıl Oynanır?

Geçici oturma izni nasıl alınır?

Oturma izni, yabancının ikamet edeceği ilde yer alan Göç İdareleri’ne başvurularak alınır. Başvurular uzman danışmanlarımız tarafından online ortamda yapılır. Randevu belgesi ve diğer gerekli belgeler hazırlanır ve yabancı randevu günü belgelerini Göç İdaresi memuruna teslim eder.

Oturma izni sonucu ne zaman belli olur?

İkamet İzni Kartı Ne Zaman Gelir? İkamet izni kartı (residence permit card) İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra sizlere ver tebliğ kağıdında bildirildiği gibi maksimum 90 güne kadar adresinize gönderilmektedir.

Ikamet izni başvurum ne aşamada?

E-ikamet Başvuru Sonucu Sorgulama (E-Residence Application Result Inquiry) 08 Şubat 2021 tarihi ve sonrasında yaptığınız ikamet izni başvurularınızı www.goc.gov.tr adresi E-ikamet sayfasında bulunan “Başvuru Sonucunu Görmek İstiyorum” ekranından takip edebilirsiniz.

5 yıl kesintisiz ikamet ne demek?

Buna göre, ikamet süresiyle Türk vatandaşlığı kazanılması için kesintisiz olarak 5 yıl ülkede ikamet edilmesi gerekiyor. Yabancıların ikamet süreleri Göç İdaresi Müdürlüklerinde hesaplanmaktadır.

Oturma izni için neler gerekli?

Uzun Dönem İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu.
 • Pasaport veya dengi bir belgenin aslı ile fotokopisi.
 • 4 adet biyometrik fotoğraf.
 • İkamet izni boyunca yetecek miktarda maddi imkanın beyanı
 • Sağlık sigortası
 • Son 3 yıl içerisinde sosyal yardım alınmadığına dair imzalı veya mühürlü belgenin aslı.
 • Aile ikamet izni ne kadar?

  – Aile ikamet izni her defasında üç yılı aşmayacak şekilde düzenlenebilir. – Aile ikamet izninin süresi hiçbir şekilde destekleyicinin ikamet izni süresini aşamaz.

  Oturma izni uzatma ne kadar?

  Öğrenci Oturma İzni Uzatması

  Öğrenimin uzadığına dair getirilen her yıl için, birer senelik uzatma yapılabilir. Yani belge 2 yıllık bir öğrenim sürecini ifade etse de uzatma bir senelik talep edilebilir, sonraki yıl yeniden başvuru yapılması gerekir.

  You might be interested:  Bursluluk Sınavı Aile Geliri Nasıl Hesaplanır?

  Ikametgah belgesi ücreti ne kadar?

  31 Aralık 2019 tarihinde ve 30995 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün genel tebliği ile belirlenmiş olan 01.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olacak İkamet İzni Belgesi Kart bedeli 125 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında 89 TL olan İkamet kartı ücreti, 2020 yılında 110

  Vatandaşlık Başvuru hizmet bedeli ne kadar?

  Türk Vatandaşlığı Başvurusu Hizmet Bedeli

  Bu miktar her yıl değişmektedir. 2022 yılı için Türk Vatandaşlığı başvurusu hizmet bedeli 115 TL’dir.

  Geçici ikametgah nedir?

  Kısa dönem ikamet izni, Türkiye’de vize süresi ya da vize muafiyet süresinden daha uzun süre konaklamak isteyen yabancılar için düzenlenen bir ikamet iznidir. Öngörülen süreden uzun kalmak isteyen tüm yabancıların bu ikamet iznine başvurması zorunludur.

  Yeni yapılan binada oturma izni nasıl alınır?

  İskan belgesi için gerekli belgeler şu şekilde belirlenmiştir;

  1. Yapı Kullanım İzni istemiyle yazılan dilekçe.
  2. Tapu kaydı bilgileri.
  3. Vergi Dairesi’nden ”borcu yoktur” yazısı
  4. Dış Kanal Belgesi (İZSU)
  5. Telekom Vizesi.
  6. Proje Müellifleri Raporu.
  7. Yapı Denetim Kuruluşu’ndan alınan belge.

  Yabancıların ceza parası ne kadar 2022?

  Bu tür bir durumda kendisinin ödemesi gereken miktar 2022 yılı için 25 USD (İlk ay harç bedeli) + 35 USD (İlk aydan sonraki her ay için 5 USD) + Kart bedeli (2022 yılı için 110 TL) ve 240 TL idari para cezasının toplamı olacaktır.