Aile Eğitimi Kursu Ne Işe Yarar?

“0-18 Yaş Aile Eğitimi Kurs Programı” kapsamında yapılacak eğitim çalışmalarıyla ülke genelinde bireylerin anne babalık becerilerinin geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Aile danışmanlığı ne işe yarar?

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI NE İŞE YARAR? Yakın geleceğin gözde mesleklerinden birisi olacak olan Aile Danışmanlığı, Avrupa’da şuan uygulanmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yönetmeliği ile verilen sertifikamız, birçok alanda size de fayda sağlayacaktır.

Aile danışmanlığı eğitimi başvurusu onaylanan kişiye gönderilir.?

Ödeme yapıldığı gün, Aile danışmanlığı eğitimi başvurusu onaylanan kişiye kullanıcı adı ve şifre gönderilir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile birlikte, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak ilgili web sitesine gider. Burada ilgili yerleri doldurup Aile danışmanlığı eğitimini almaya başlar.

Aile danışmanlığı eğitimi nelerdir?

Aile danışmanlığı toplumların en küçük ama en önemli birimi olan aileyi korumak amaçlı olarak gelişmiş toplumlarda ihtiyaç haline gelmiştir. Sizde Aile danışmanlığı eğitimi ni hem kendi aileniz için hem’de diğer insanların yaşamına dokunmak ve faydalı olmak için alabilirsiniz.

You might be interested:  Aile Mahkemelerinde Bilirkişi Nasıl Olunur?

Aile eğitim programı ne işe yarar?

genelinde anne-babalara çocuğunu etkin dinleme, etkili iletişim, kendini çocuğa ifade etme, kaliteli zaman geçirme, çatışma çözme ve olumlu disiplin yöntemlerini öğreterek ‘anne-babalık becerilerinin’ geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin, var olan potansiyelini

Aile eğitimi hangi eğitim kapsamında?

Ailelerin eğitim ihtiyaçları saptanarak eğitim verilirken, çocuklara da uygun koşullar sağlanarak profesyonel, yarı profesyonel, gönüllü, eğitilmiş bakıcılar tarafından eğitim verilmektedir (Myers, 1996). Kurum merkezli aile eğitimi kendi içinde iki farklı uygulamayı kapsamaktadır.

Aile eğitim programı konuları nelerdir?

Aile Eğitim Programı, ailelerin aile eğitimiyle ilgili temel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilmiştir. Aile Eğitim ve İletişimi, Hukuk, İktisat, Medya, Sağlık olmak üzere 5 alan28 modülden oluşmaktadır.

 • Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri.
 • Aile Hukuku.
 • Evlilik ve Sağlık.
 • Eğitici El Kitabı
 • 0 18 Yaş aile eğitimi Kursunu kimler verebilir?

  Cevap: Halk eğitim merkezleri, aile eğitimi yapan tüm kamu/ özel kurum ve kuruluşlar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler.

  Eğitimde ailenin önemi nedir?

  Aile; çocuğun öğrenmesinde ilgiyi ve öğrenme arzusunu sağlamalıdır. Ayrıca çocukta olumlu davranışlar geliştirecek olan yine ailedir. Özellikle ilk ve orta öğretimde çocuklar okuldan artan zamanın büyük kısmını aile ile birlikte geçirmektedir. Ailenin ilgisi ve sevgisi çocuklar için büyük bir ihtiyaçtır.

  Aile eğitim programı nasıl uygulanır?

  Bireysel, grup ya da uzaktan eğitim şeklinde uygulanır. Bireyin yetersizliği, gelişim özellikleri, eğitim ihtiyaçları ve ailenin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır ve uygulanır. Aile eğitim programları ailenin katılımıyla bir yıllığına planlanır ve her yıl yeniden geliştirilerek uygulanır.

  Eve dayalı aile eğitimi nedir?

  Eve dayalı aile eğitimi; haftada yada 5 günde bir olmak üzere eğitimcinin engeli olan çocuğun evine gitmesi, çocuğun yapabildiklerini aileyle beraber değerlendirmesi, çocuğun yapabildiklerine dayalı olarak amaçların belirlenmesi, bu amaçların nasıl gerçekleştirileceğinin eğitimci tarafından aileye gösterilmesi

  You might be interested:  E Devlet Aile Durum Bildirimi Nasil Yapılır?

  Aile eğitiminin temel ilkeleri nelerdir?

  Zamanındalık ilkesi: İhtiyaç duyulan aile eğitimlerinin geciktirilmeden, zamanında yapılması hedeflenir. Eşitlik ilkesi: Tüm aileler ihtiyaçları doğrultusunda uygun aile eğitim çalışmalarına katılabilirler. İşbirliği ilkesi: Aile eğitim çalışmalarının tüm paydaşları (aile, okul vb) sıkı bir işbirliği içinde çalışır.

  Minnesota erken çocukluk aile eğitim Programı Nedir?

  AEP genel olarak çocuk gelişimi, bebek bakımı, çocukla iletişim ve olumlu davranış geliştirme, oyun ve oyuncaklar, sağlık ve beslenme gibi konuları kapsamaktadır. GEP ise çocuğun gelişim özelliklerine göre hazırlanmış haftalık programdır.

  Ülkemizde uygulanan aile eğitim programları nelerdir?

  Türkiye’de Uygulanan Aile Eğitim Programları

 • Özel Eğitim Kurumları Yeniden Yapılanma Projesi.
 • Anne-Baba-Çocuk Eğitim Projesi.
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV)
 • Ana Baba Okulu.
 • Benim Ailem Projesi.
 • Mobil Anaokulu Projesi.
 • Aile Mektupları Projesi.
 • Aile eğitimi ne odaklıdır?

  Programın temel yaklaşımı önleyicilik, bilgilendiricilik ve eğiticilik yönü ön planda olan aile eğitimidir. AEP sorun, tedavi veya kriz odaklı değil vizyon odaklıdır; eğitimle geliştirici bir nitelik taşımaktadır.

  Aile eğitim programı geliştirme aşamaları nelerdir?

 • Aile eğitim oturumlarına katılacak ailelerin belirlenmesi.
 • Aile eğitim oturumlarının planlanması
 • Bireysel ve Danışmanlık hizmetleri.
 • Davranış kontrolü ilkelerinin öğretilmesi.
 • Evde yapılan öğretim.
 • 0 18 Yaş aile eğitim Programı Nedir?

  Programın genel amacı, ülke genelinde 0-18 yaş arasında çocuğu olan anne-babaların “anne-babalık becerileri” nin geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanmasını sağlamaktır. 12-18 Yaş Aile Eğitim Programı oluşturulmuştur.

  Aile eğitimi ne demek?

  Aile eğitimi, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyin gelişim ve kazanım sürecini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için ailenin; bireye verilen eğitim konusunda bilgilendirilmesini sağlamaktır. Bu eğitimlerde çocukların gelişim durumu hakkında aile ve kurum arasında bilgi paylaşımı sağlanmaktadır.