Aile Hekimi Hangi Günler Kan Tahlilleri Yapar?

Sağlık ocaklarında kan verme saatleri sadece sabah 8.30 ve 10.30 arasındadır. Sadece sabahları alınan kan tahlillerinin sonuçları her zaman ertesi gün çıkmaktadır. Kan tahlilini sabah aç karna yaptırmanız gerekiyor. Sadece cuma günü yapılan tahlillerin sonuçları pazartesi günü çıkmaktadır.

Sağlık ocakları Cumartesi kan tahlili yapıyor mu?

Sağlık ocakları hafta sonu açık mı sorusuna ‘hayır’ diye cevap verilebilir. Yurt genelinde sağlık ocakları yalnızca hafta içi açıktır, Cumartesi-Pazar günleri hizmet vermemektedir. Sağlık Ocağında Saat Kaça Kadar Kan Tahlili Verilebilir? Sağlık ocağında kan verme saatleri sabah 8.30 ve 10.30 arasıdır.

Sağlık ocağında kan testinde nelere bakılır?

Aile Sağlığı Merkezimizde bakılabilen tetkikler:

 • Kan sayımı(Hemogram)
 • Biyokimya.
 • Tiroid fonksiyon testleri.
 • Gebelik testi.
 • Kan grubu tayini.
 • Hepatit markerları
 • Bulaşıcı hastalıklar(VDRL, HIV)
 • Vitaminler.
 • Aile sağlığı merkezinde kan tahlili yapılır mı?

  Sağlık ocaklarında hastanelerde yapılan pek çok kan tahlili yapılmaktadır. Her gün belli bir saate kadar alınan kanlar, en yakın devlet hastanesine gönderilir.

  Kan tahlili sabah kaçta yapılır?

  Sağlık ocağı kan tahlili saatleri 2022

  Sağlık ocaklarında kan verme saatleri sabah 8.30 ve 10.30 arasındadır. Ancak bazı sağlık ocaklarında 11’e kadar kan almaya devam etmektedir.

  You might be interested:  Işçi Aile Yardımı Ne Kadar 2022?

  Sağlık ocağında sağlık taraması nasıl yapılır?

  Vatandaşlar telefonla aranacak ve SMS ile aile sağlığı merkezlerine çağrılacak.

  1. TÜRKİYE’DE İZLEM TARAMASI BAŞLIYOR!
  2. HEDEF NÜFUSTAKİ HER KİŞİYE YAPILACAK!
  3. VATANDAŞ TEK TEK ARANIP DAVET EDİLECEK.
  4. EN AZ BİR KEZ KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ YAPILACAK.
  5. 40 YAŞ ÜSTÜNÜN RİSKLERİ HESAPLANACAK.
  6. “YAŞLI İZLEM TARAMASI” UYGULAMASI.

  Aile hekimliği bölümü hangi hastalıklara bakar?

  Aile Hekimliği, çocuk, genç, yaslı tüm bireylere hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri sunan uzmanlık dalıdır. Aile hekimleri dahili, jinekolojik, çocuk sağlığı, ruhsal sorunlarla ilgili temel hastalıkları tedavi edici ve koruyucu sağlık bilgilerine sahip uzman doktorlardır.

  Kan tahlili sonucunda ne çıkar?

  Alınan sonuçtan, kansızlık durumu (alyuvarlar), nasıl bir kansızlık olduğunu veya yüksek düzeyde kan yapımı durumu (polisitemi), iltihabi durumun varlığı (lökosit), lösemi şekli bir hastalığın dolaylı bulguları veya kemik iliği hastalıkları ile ilgili bilgiler (Pansitopeni), pıhtılaşma ile ilgili (trombosit) bilgiler

  Kan testi ile nelere bakılır?

 • Kan şekeri ve insülin. Açlık, tokluk kan şekeri ve insülin seviyeleri sık yapılan testler arasında.
 • ALT/AST/GGT. Bu üç test karaciğer fonksiyonları araştırılırken sık sık başvurulan önemli incelemeler.
 • Hemoglobin ve hemotokrit.
 • Sedimantasyon hızı
 • TSH.
 • Total kolesterol.
 • Kreatinin.
 • B12 vitamini ve D vitamini seviyeleri.
 • Aile hekimi kan tahlili randevusu nasıl alınır?

  ALO 182, www.hastanerandevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlara yüklenebilen “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması” ile zahmetsizce randevu alınabilir. İsteyen vatandaşlar randevu almadan da Aile Hekimine müracaat edebilir. Yani muayene olabilmek için randevu almak zorunlu değil.

  Kan testi ücretli mi?

  ÖZEL HASTANE TAHLİL ÜCRETLERİ

  Kan ve idrar tahlili : 50 TL 200 TL (tam kan alma gibi durumlarda farklılık gösterebilir) EKG ( ücretsiz olabilir ya da 100 TL gibi bir fiyat istenebilir.) İdrar Tahlili: 50 – 200 TL.

  You might be interested:  Aile Içinde Sorunlar Nasıl Çözülür?

  Kan tahlili yaptırmak için randevu alınır mı?

  Kan tahlili, doktorun istemesi ve gerek görmesi üzerine yapılabildiği için ayrıca bir randevu alınmaz. Hasta kişi, hastalığıyla ilgili bölümde muayene olduktan sonra o branşın doktorunun tahlil istemesi üzerine kan tahlili yapılır.

  Devlet hastanesinde kan tahlili saat kaçta başlıyor?

  Önemli : Tettik ve Tahliller sabah aç karnına olacak şekilde en geç saat: 10:00 da yapılır. Tahlil sonuçları öğleden sonra 15:30 çıkmaktadır.

  Kan vermek için kaç saat aç olmak gerekir?

  Testlere göre değişmekle birlikte ortalama ideal açlık süresi 8-10 saat olmalıdır. Trigliserit ölçümlerinde 12-14 saatlik açlık gerekir. Aksam 22: 00 den sonra hiçbir şey yenmemesi uygundur. Açlık kan şekerim yüksek çıktı.

  Sabah verilen kan tahlili ne zaman çıkar?

  Tahlil sonuçları genellikle 1-2 gün içerisinde çıkabiliyor. Bazı özel testler ise daha uzun sürede neticelenebiliyor. Özel hastanelerde ise yoğunlukla ilgili olarak sonuçlar aynı gün de çıkabiliyor. Hastanelerde ise genelde ertesi gün tahlil sonuçları çıkabiliyor.