Aile Hekimi Hangi Kan Tahlili?

Bütün herkesin kayıtlı olduğu Aile sağlık merkezi aile hekimliğine E-devlet üzerinden de ulaşıp randevu oluşturabilir. Sağlık ocaklarında kan tahlili, demir eksikliği tahlilleri, evlilik raporu, kolestrol yağ ölçümü, sağlık raporu, gebelik takibi gibi birçok ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir.

Aile hekimi kan tahlilinde nelere bakılır?

Aile Sağlığı Merkezimizde bakılabilen tetkikler:

 • Kan sayımı(Hemogram)
 • Biyokimya.
 • Tiroid fonksiyon testleri.
 • Gebelik testi.
 • Kan grubu tayini.
 • Hepatit markerları
 • Bulaşıcı hastalıklar(VDRL, HIV)
 • Vitaminler.
 • Aile hekiminden kan tahlili randevusu nasıl alınır?

  ALO 182, www.hastanerandevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlara yüklenebilen “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması” ile zahmetsizce randevu alınabilir. İsteyen vatandaşlar randevu almadan da Aile Hekimine müracaat edebilir.

  Aile hekimliğinde kan tahlili yapılıyor mu?

  Sağlık ocaklarında hastanelerde yapılan pek çok kan tahlili yapılmaktadır. Her gün belli bir saate kadar alınan kanlar, en yakın devlet hastanesine gönderilir.

  Sağlık ocaklarında kan ve idrar tahlili yapılıyor mu?

  Aile hekimleri kan tahlillerinin yanında idrar tahlili de yapıyor. İdrar tahlil saatleri kan alma saatleri de aynıdır.

  You might be interested:  Aile Içi Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı?

  Aile hekimliği bölümü hangi hastalıklara bakar?

  Aile Hekimliği, çocuk, genç, yaslı tüm bireylere hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri sunan uzmanlık dalıdır. Aile hekimleri dahili, jinekolojik, çocuk sağlığı, ruhsal sorunlarla ilgili temel hastalıkları tedavi edici ve koruyucu sağlık bilgilerine sahip uzman doktorlardır.

  Kan tahlili sonucunda ne çıkar?

  Alınan sonuçtan, kansızlık durumu (alyuvarlar), nasıl bir kansızlık olduğunu veya yüksek düzeyde kan yapımı durumu (polisitemi), iltihabi durumun varlığı (lökosit), lösemi şekli bir hastalığın dolaylı bulguları veya kemik iliği hastalıkları ile ilgili bilgiler (Pansitopeni), pıhtılaşma ile ilgili (trombosit) bilgiler

  Sağlık ocağında kan tahlili yaptırmak için randevu alınır mı?

  İkamet ettiği bölgede yaşayan her vatandaş ufak rahatsızlıklar ya da hastalığın ön tanıları gibi konularda Aile Hekimi’nden MHRS Portal vasıtasıyla randevu alarak Sağlık Ocağı’na gitmekte ve muayene olmaktadır. Bu kuruluşlarda standart muayene, kontrol, ilaç yazdırma ve kan verme, tahlil verme gibi işlemler mevcuttur.

  Sağlık ocağında kan tahlili sonucu için randevu alınır mı?

  MHRS ile Aile Hekimi Tahlil Sonuçları

  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulama ile kayıtlı hastanelerde, her bölümde randevu almak mümkündür. MHRS ile sağlık ocağı tahlil sonuçları alabilmek için öncelikle MHRS kaydı yapmanız gerekir.

  Kan tahlili saat kaça kadar?

  Sağlık ocaklarında kan verme saatleri sabah 8.30 ve 10.30 arasındadır. Ancak bazı sağlık ocaklarında 11’e kadar kan almaya devam etmektedir. Her gün belli bir saate kadar alınan kanlar, en yakın devlet hastanesine gönderilir.

  Sağlık ocağında yapılan tahliller nereden alınır?

  Sağlık ocağında yapılan tahlillere nereden bakılır? Tahlil sonuçlarını T.C. Kimlik numaranız ile öğrenmek için e-Devlet, e-Nabız sisteminden veya ilgili hastanelerin laboratuvar sonuçları bölümünden öğrenebilirsiniz.

  You might be interested:  E Devlet Aile Toplum Kağıdı Nasıl Alınır?

  Kan tahlili yaptırmak için randevu alınır mı?

  Kan tahlili, doktorun istemesi ve gerek görmesi üzerine yapılabildiği için ayrıca bir randevu alınmaz. Hasta kişi, hastalığıyla ilgili bölümde muayene olduktan sonra o branşın doktorunun tahlil istemesi üzerine kan tahlili yapılır.

  İdrar testi nerede yaptırılır?

  Sağlık ocağı ve hastanelerde idrar tahlilleri ücretsiz olarak yaptırılabilir. Ama bazı özel hastane ve özel laboratuarlarda bu tahlil çok yüksek olmayan belli bir fiyat aralığında yapılır.

  Tit sağlık ocağında yapılır mı?

  Sağlık ocaklarında test yaptırılabilir. Fakat sağlık ocaklarının kendilerine ait bir laboratuar ortamları bulunmadığından dolayı burada teslim alınan örnekler gerekli kurumlara iletilir. Test orada gerçekleştirildikten sonra sonuçlar ilgili sağlık ocağına iletilir.

  İdrar yolu enfeksiyonu için sağlık ocağına gidilir mi?

  Basit idrar yolu enfeksiyonları aile hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir; ancak idrar yolu enfeksiyonu sürekli tekrarlıyorsa ya da ateş ile seyrediyorsa bunun nedeni bir üroloji uzmanı tarafından araştırılmalıdır.