Aile Hekimliğinde Hangi Tahliller Yapılıyor?

Aile Sağlığı Merkezimizde bakılabilen tetkikler:

 • Kan sayımı(Hemogram)
 • Biyokimya.
 • Tiroid fonksiyon testleri.
 • Gebelik testi.
 • Kan grubu tayini.
 • Hepatit markerları
 • Bulaşıcı hastalıklar(VDRL, HIV)
 • Vitaminler.
 • Aile hekimliğinde hormon testi yapılır mı?

  Sağlık ocaklarında kan alındığı biliniyor ancak hormon testi için sağlık ocağı zaman zaman yeterli olmayabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz aile hekimliğinden alabilirsiniz. Yapılacak hormon testi sağlık ocağının imkanlarını aşacak olursa aile hekimi en yakın sağlık merkezine yönlendirme yapacaktır.

  Tiroid testi sağlık ocağında yapılır mı?

  Sağlık ocağında hormon testi yeterli imkânlar olmadığı takdirde yapılmayabilir. Rutin olarak istenen hormon testi, genel olarak tüm sağlık kuruluşlarında yapılabilir; ancak özel olarak istenen hormon testi için belirlenen sağlık merkezlerine gidilmelidir.

  Sağlık ocağı hangi tahlilleri yapıyor 2022?

  Aile Sağlığı Merkezimizde Yapılmakta Olan Tetkikler:

 • Kan şekeri ölçümü
 • Evlilik için kan tahlilleri.
 • Gebelik ( hamilelik) testi.
 • Kolesterol ve yağ ölçümü testleri.
 • Kansızlık demir eksikliği için tahliller.
 • Folat (folik asit) testi.
 • Guatr tahlilleri.
 • Karaciğer, safra, böbrek fonksiyon tahlilleri.
 • You might be interested:  Boşandıktan Sonra Aile Konutu Şerhi Nasıl Kaldırılır?

  Aile sağlık Merkezi kan tahlili yapıyor mu?

  Sağlık ocaklarında hastanelerde yapılan pek çok kan tahlili yapılmaktadır. Her gün belli bir saate kadar alınan kanlar, en yakın devlet hastanesine gönderilir.

  Kadın hormon testi hangi bölümde yapılır?

  Jinekoloji uzmanları kadınlık hormonlarının değerlendirmesini yaparken vücutta bulunan diğer hormonların bozuklukları için ise endokrinoloji bölümüne gidilmelidir. Hastane veya sağlık kuruluşunda endokrinoloji bölümü bulunmuyorsa kadınlık hormonları dışındaki diğer hormonlar dahiliye bölümünü de ilgilendirmektedir.

  Hormon testi ile nelere bakılır?

  Bu test ile büyüme hormonu (growth hormon – GH), prolaktin (PRL), tiroid stimülan hormon (TSH), folliküler stimülan hormon (FSH), lüteinleştirici hormon (LH), adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve antidiüretik hormon (ADH) düzeyleri incelenir.

  Aile hekimi tiroid ilacı yazar mı?

  6.1.1.A.

  (7) Sağlık Bakanlığınca aile hekimliği sözleşmesi yapılan veya yetkilendirilen hekimler, aile hekimliği uzman hekiminin yazabildiği tüm ilaçları reçete edebilirler.

  Tiroid testi için hangi doktora gidilir?

  TİROİD TESTİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR? Tiroid Hastalıkları, Guatr ve Tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi servislerine gidilmelidir.

  TSH sağlık ocağında bakılır mı?

  TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon) Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Günümüzde triod uyarıcı hormon testi ilgili sağlık kuruluşlarında yaptırılabilir ve bu test doktor isteğine bağlı olarak yapılmaktadır ve kan testiyle belirlenmektedir.

  B12 vitamin testi sağlık ocağında yapılır mı?

  Sağlık ocağında yaptırabilirsiniz. Gün içinde sonuç çıksın derseniz hastanede yaptırabilirsiniz. Vitamin için dahiliye değil ilk önce kan alınıyor. Alınan kan laboratuvarda inceleniyor, ondan sonra da sonuçları size iletiliyor, sonuçlar ile Dahiliye Uzmanına gidiyorsunuz.

  Aile hekimi tahlil sonuçlarına bakar mı?

  Aile hekimleri merkezleri tarafından düzenlenen sağlık raporları ve tahlil sonuçlarının online olarak internet üzerinden öğrenilmesi mümkündür. T.C. kimlik no ile tahlil sonucunu öğrenme sağlık ocağında yapılan muayene ve kan verme işlemleri sonrasında gerçekleştirilmektedir.

  You might be interested:  Aile Destek Merkezi Ne Iş Yapar?

  Sağlık ocağında yapılan Beta HCG ne zaman çıkar?

  Buna göre sağlık ocağı bünyesinde gerçekleştirilen kan gebelik tahlillerinin sonuçlarının ertesi gün itibariyle alınabilmesi amacıyla saat 13.00 öncesinde anne adayı tarafından kan verilmesi önerilir. Başka bir deyişle tahlillerin öğlen 1 öncesinde yapılması durumunda sonuçlar ertesi gün alınabilmektedir.

  Kan testi ücretli mi?

  ÖZEL HASTANE TAHLİL ÜCRETLERİ

  Kan ve idrar tahlili : 50 TL 200 TL (tam kan alma gibi durumlarda farklılık gösterebilir) EKG ( ücretsiz olabilir ya da 100 TL gibi bir fiyat istenebilir.) İdrar Tahlili: 50 – 200 TL.

  Kan tahlili için sağlık ocağında randevu alınır mı?

  İkamet ettiği bölgede yaşayan her vatandaş ufak rahatsızlıklar ya da hastalığın ön tanıları gibi konularda Aile Hekimi’nden MHRS Portal vasıtasıyla randevu alarak Sağlık Ocağı’na gitmekte ve muayene olmaktadır. Bu kuruluşlarda standart muayene, kontrol, ilaç yazdırma ve kan verme, tahlil verme gibi işlemler mevcuttur.

  Sağlık ocaklarında kan tahlili saat kaça kadar?

  Sağlık ocağında kan verme saatleri sabah 8.30 ve 10.30 arasıdır. 10.30’dan sonra pek çok yer kan almamaktadır. Ancak bazı sağlık ocaklarında 11’e kadar kan almaya devam etmektedir. Kan tahlili sonuçları ertesi gün çıkar.