Aile Içi Şiddeti Nereye Şikayet Edebilirim?

NEREYE İHBAR EDİLİR * Öncelikle 155, jandarma bölgesinde 156, SHÇEK hattı 183 ve Hürriyet Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na (212) 656 96 96 ya da (549) 656 96 96 ya da bölgedeki çocuk karakoluna ihbarda bulunmak gerekir. * Şikayette bulunacak kişi doğrudan savcılığa ya da çocuk mahkemesine de şikayette gidebilir.
Yedi gün 24 saat ücretsiz hizmet veren ALO 183’ü arayarak bulunduğunuz yere en yakın Sosyal Hizmet Merkezi, Aile Danışma Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve kadın konukevleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aile içi şiddete maruz kalanlar ne yapmalı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

Aile içi şiddet şikayete tabi midir?

Kasten yaralama fiilinin eşe, kardeşe, alt soya ve üst soya karşı gerçekleştirilmesi halinde kamu davası açılması şikayete bağlı değildir. Yani bu durumda şikâyetinizden vazgeçseniz bile yargılama devam edecektir.

183 ne yapar?

Şiddet ve istismara uğrayanların ilgili kurumlara yönlendirilmesini sağlıyor. Çocukların ihmal ve istismarı, kadına yönelik şiddet gibi konulardaki ihbarları değerlendirmek, acil durumları ilgili kurumlara bildirmek amacıyla kurulan ‘Alo 183 Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’ 24 saat boyunca hizmet veriyor.

You might be interested:  Aile Pandemi Sosyal Destek Ne Zaman Sonuçlanır?

Kocası tarafından hakarete uğrayan kadın ne yapmalı?

ŞİDDETE UĞRADIĞINIZDA ŞİKAYETİNİZİ BİLDİREBİLECEĞİNİZ KURUM VE KURULUŞLAR

  1. Valilik.
  2. Kaymakamlık.
  3. Kolluk Güçleri.
  4. Adli Makamlar (Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri)
  5. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri.
  6. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri.
  7. Sağlık Kuruluşları

Kocası tarafından dövülen kadın ne yapmalı Diyanet?

“VURURSA SUÇLAYICI KONUŞMA, ORADAN UZAKLAŞ

Akşam mesela sevdiği şeyleri yaptınız, çayın yanında sakince konuşun.” ‘Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir’ diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın.

Aile içi şiddet çocukları nasıl etkiler?

Aile içi şiddete tanık olan veya şiddete uğrayan çocuklarda, anksiyete, depresyon, öğrenme güçlüğü, duygu ve davranış bozuklukları, sonraki yaşamlarında daha fazla şiddete maruz kalma ve kendilerinin de şiddet uygulaması, okul başarısızlığı, post-travmatik stres bozukluğu, somatik yakınmalar, anti-sosyal davranış, fobi

Aile içi şiddette uzlaşma olur mu?

ANKARA – Türk adalet sistemine yeni girecek olan ve bazı suçlara ‘örtülü af’ getirdiği iddiasıyla eleştirilen ‘hükmün açıklanmasının ertelenmesi’ ve ‘uzlaşma’ sisteminde kapsam daraldı. Yapılan değişiklikle aile içi şiddet suçları uzlaşma kapsamından çıkarıldı.

Ese karşı Siddetten ne kadar ceza alirim?

Fakat şiddet gören eşin, vücudunda darp sonucu ufak tedavilerle iyileştirilmesi gibi yaralanmaların görülmesi durumunda ise darp eden kişiye 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir. Bunun dışında darp eden kişiye adli para cezası da verilebilir.

Eşe karşı darp şikayete tabi mi?

Suçun nitelikli halleri ve ‘basit tıbbi müdahale (BTM) ile giderilemeyecek’ basit yaralama suçu, takibi şikayete bağlı suçlar kategorisinde değildir. Suç şikayete tabi olmadığı için herhangi bir şikayet süresi yoktur. Kasten yaralama suçunun nitelikli hallerinde şikayetten vazgeçme kamu davasını düşürmez.

You might be interested:  Aile Tanışmasında Nasıl Çiçek Alınır?

183 ne yardimi yapiyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Çocuğuna bakmayan anne nereye şikayet edilir?

Çocuk Koruma Kanunu’na göre, adli, idari merciler, kolluk görevlileri, sağlık ve eğitim kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, korunma ihtiyacı olan çocuğu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bildirmekle yükümlüdür.

183 logosu nedir?

Alo 183 kadın, çocuk ve sosyal hizmetler danışma hattıdır. Özellikle şiddet ve istismara uğrayan kişilerin, yönlendirilmesi gereken ilk ve en önemli yer olarak öne çıkar.

Kadın Sığınma Evi nasıl bir yer?

Kadın sığınma evine başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Kadın sığınma evine başvuru yaparken herhangi bir belge götürmeye gerek yoktur. Fiziksel şiddet veya psikolojik baskı gören her kadın sığınma evine başvuru yapabilir.

Kadına vurmanın cezası nedir?

İşkence suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 3 yıl olan alt sınırı 5 yıl hapse çıkarılacak. Eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 2 yıl olan alt sınırı 2 yıl 6 ay hapse yükseltilecek.