Aile Içi Şiddette Nereye Başvurulur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

Kocası tarafından hakarete uğrayan kadın ne yapmalı?

ŞİDDETE UĞRADIĞINIZDA ŞİKAYETİNİZİ BİLDİREBİLECEĞİNİZ KURUM VE KURULUŞLAR

  1. Valilik.
  2. Kaymakamlık.
  3. Kolluk Güçleri.
  4. Adli Makamlar (Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri)
  5. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri.
  6. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri.
  7. Sağlık Kuruluşları

Kimler şiddete başvurur?

Bu Kanun gereğince şiddete maruz kalan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan herkes, ilgili makam ve kurumlara başvurabilir. Bu kurum ve makamlar şiddete uğrayan ve şiddete uğrama tehlikesi içinde bulunan kişilerin bizzat başvurması zorunlu değildir.

Şiddete uğrayan kadınlar nereyi aramalı?

Yedi gün 24 saat ücretsiz hizmet veren ALO 183’ü arayarak bulunduğunuz yere en yakın Sosyal Hizmet Merkezi, Aile Danışma Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve kadın konukevleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eşini döven kocaya ne ceza verilir?

Eşine dayak atan zorbalar, artık uyku uyumasın çünkü yeni tasarı, zorba eşlere hapis cezası getiriyor. HÜKÜMET, zorba eşlere hapis cezası getiren bir yasa tasarısı hazırladı. Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıya göre, karısını döven koca da, kocasını döven kadın da hapis yatacak.

You might be interested:  Aile Hekimliği Ön Pilot Uygulaması Hangi Ilde Başlatılmıştır?

Bir insan neden şiddete başvurur?

Narsisizmde kişinin hareketlerine yorum yapıldığında narsisizmi yüksek olan kişi karşı tarafı düşman gibi görüyor. Eleştiriye kapalı olma şiddetin en temel sebebidir. Narsisizmi yüksek olan kişiler şiddete eğilimli oluyor ve eleştirildiği zaman karşısındakine şiddet uyguluyor.

Birini itmek şiddet midir?

Dr. Başak: “Sadece bir tokat”, itmek, boğazını sıkmak, eşya fırlatmak, sekse zorlamak da şiddettir.

Bir erkeğin şiddet eğilimli olduğu nasıl anlaşılır?

Kendilerini överek veya başkalarını aşağılayarak güçlü hissederler. Her ne yapıyorsanız, her ne yiyor, her ne giyiyorsanız, her kimle birlikte oluyorsanız, bu, onlar için sorun olur. Onların onaylamadığı her seçiminizde sizi aşağılarlar, size lakap takarlar, kalp kırarlar. Sürekli kendinizi kötü hissettirirler.

Kadesin numarası nedir?

Uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların, acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak akıllı telefon üzerinden tek bir tuşla en hızlı şekilde 112/155/156 Acil Çağrı Merkezine ulaşması sağlanmaktadır.

Şiddete uğrayan kaçı arar?

Tek yapılması gereken, 7/24 hizmet veren 0212 ya da 0549 656 96 96 numarasını aramak. Her ne kadar hattın adı “Aile içi Şiddet hattı” olsa da hattı herkes arayabilir. Şiddete, tacize uğrayan veya şahit olan biriyseniz tek yapmanız gerek 0549 656 96 96 – 0212 656 96 96 numarasını aramak.

Kadın sığınma evinde ne yapılır?

Güvenlik açıcısından kadın sığınma evlerinin adresleri gizlidir. Kadın sığınma evlerinde kalan şiddet gören veya devletten yardım isteyen her kadın hukuki ve maddi yönden destek görür. Aynı zamanda eşinden ayrılmak isteyen ancak maddi durumu el vermeyenler için destek verilir.

Eşini dövene ne ceza verilir 2021?

Bu suç karşılığında ceza verilmesi için şikayet gereklidir. Yani şikayet olmaması halinde herhangi bir ceza alınmaz. Mağdurun şikayet etmesi halinde dört aydan bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir.

You might be interested:  Aile Planlaması Yöntemi Kullanılarak Gebeliğin Önlenmesine Ne Ad Verilir?

Eşini dövene ne ceza verilir 20 20?

Türk Ceza Kanunu m. 86 hükmü, kasten yaralama suçunu düzenlemiştir. Bu maddenin birinci fıkra hükmüne göre, kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır denilmektedir.

Erkeğe şiddetin cezası nedir?

Öncelikle eş hakkında savcılığa şikayet edildiği vakit, eş hakkında soruşturma başlatılacak ve eş, adli para cezası ya da hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Diğer tedbir durumu ise eş hakkında uzaklaştırma kararı verilecektir.