Aile Içinde Kararlar Nasıl Alınmalıdır?

Ailemiz bir karar alırken bizim de bazı isteklerimiz olabilir. Bu kararlar içerisinde mutlaka bizim de isteklerimiz yer almalıdır. O yüzden karar alma süreci içerisinde aile büyükleri mutlaka çocuklara da fikirlerini sormalıdır. Çocukların alınacak kararlar konusunda ne istedikleri sorulmalıdır.

Sizce Ailecek yapılacak işlerle ilgili karar almanın faydası nedir?

Ailece Karar Alıyoruz Cevapları (2. Sınıf Hayat Bilgisi)

 • Ailemizde bütün bireylerin söz hakkı vardır.
 • Ailemizde kararları birlikte alırız.
 • Ailede karar alırken fikrimizi özgürce söyleriz.
 • Değişik fikirlere saygı duyarız.
 • Evde karar alınırken fikrimin sorulması beni mutlu eder.
 • Sınıf içinde kararlar nasıl alınır?

  Sınıfta kararlar alırken nelere dikkat etmeliyiz

  a) Sınıf kuralları belirlenirken kararları ortak almalıyız. b) Kararları alırken birbirimizi incitmemeliyiz. c)Sınıfla ilgili işleri iş bölümü ile yapmalıyız. ç) Etkinlikleri dayanışma içinde ve yardımlaşarak yapmalıyız.

  Evde kararları kim verir?

  Ailede akrabalarla ilişkilerde kararı, yüzde 50,9 ile kadınlar veriyor. Diğer konulara nazaran erkeklerin etkin rol üstlendiği akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 44,7’ye çıkıyor. Ailede çocukların akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 3,4 olurken, evin yaşlılarında bu oran yüzde 0,9’da kalıyor.

  Ailemizde hangi konularda düşüncelerimizi özgürce ifade edebiliriz?

  Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü. Düşünce ve kanaat özgürlüğü.

  You might be interested:  Superonline Aile Koruması Nasıl Yapılır?

  Ailede karar alınırken herkesin düşüncesini ifade etmesi neden önemlidir?

  Ailenizde kararlar alınırken herkesin düşüncesini ifade etmesi önemlidir çünkü; Herkesin düşüncesine saygı gösterilmiş olur ve böylelikle her birey aile içinde kendisinin düşüncesinin de önemli olduğunu bilir. Aile bireylerinin kendilerini ailenin bir parçası olduğunun farkına vardırır.

  2 sınıf aile bireylerinden hangi konuda yardım alabiliriz?

  Mesela annemiz giysilerimiz yıkadığı zaman onları asarken yardım edebiliriz. Ayrıca evde aile büyüklerimiz temizlik yaparken yine onlara yardım ederiz. Yemek kurulurken tabak, çatal ve kaşık gibi birçok sofra eşyalarını yerleştirmede ailemize yardımcı oluruz.

  Okuldaki bütün kararları kim alır?

  Diğer bir modelde ise, yönetici, öğretmen, uzman, veli ve gerektiğinde öğrenci ve çevre grup temsilcilerinden oluşan okul yönetim kurulu, okulu etkileyen bütün kararları (bütçe, personel, program vb. ile ilgili) alır.

  Ailede alınan kararlarda görüş belirtmek ve görev üstlenmek neden önemlidir?

  Cevap: Aile, birlikte yaşayan insanların bütünüdür. Bu nedenle aile içerisinde bir karar alınacağı zaman herkesin görüşünü bildirmesi birlik ve beraberlik açısından çok önemlidir. Bu sayede herkes kendini önemli hisseder ve aile içerisinde değerinin olduğunu düşünür.

  Demokrasinin olduğu yerlerde kararlar nasıl alınır?

  Cevap: Demokrasinin olduğu yerler kararlar fikir çokluğuna göre alınır. Oylama veya fikir alma yöntemleri ile ortak benimsenen karar alınır ve uygulanır.

  Aile içi yardımlaşma neden önemlidir?

  Aile içinde yardımlaşarak aile bireylerinin üzerindeki iş yükünü alıp onların daha mutlu olmasını sağlayabiliriz. Ailede herkesin bir rolü vardır. Herkes rolünün gerektirdiği sorumlulukları yerine getirir. Böylece aile içerisinde düzen, karşılıklı yardımlaşmayla kolaylıkla yerine getirilir.

  Demokratik bir aile ne demektir?

  Herkesin eşit söz hakkı vardır. Çocuğun bağımsız bir birey olduğu kabul edilir ve çocuk konuşmaya teşvik edilir. Çocuk alacağı kararlarda serbest bırakılır, aile içerisinde kabul gören ve görmeyen davranışlar ve sınırların bellidir. Çocuk bu sınırlar dahilinde özgürdür.