Aile Isimleri Nasıl Yazılır?

Akrabalık adı olup lakap veya unvan olarak kullanılan kelimeler büyük harfle başlar: Baba Gündüz, Dayı Kemal, Hala Sultan, Nene Hatun; Gül Baba, Susuz Dede, Telli Baba vb. UYARI: Akrabalık bildiren kelimeler küçük harfle başlar: Tülay ablama gittim.

Aile üyeleri nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ayle şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Aile şeklinde olmalıdır.

Ayşe Teyze nasıl yazılır?

TDK ise bu konuda iki ayrı kural koyuyor: 1) Lakap ve unvan durumunda olan akrabalık adları büyük harfle yazılır: Nene Hatun, Gül Baba 2) Bunlar dışındaki akrabalık adları küçük harfle yazılır: Tülay abla, Ayşe teyzemin

Mustafa Amca nasıl yazılır?

Kişi adlarından sonra gelen akrabalık adlarının ilk harfi, kelime gerçek bir akrabayı ifade etmese de küçük harfle yazılmalıdır.

Ceyhan ırmağı nasıl yazılır?

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Dicle Irmağı vb.

Ailem de nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Aile de şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ailede şeklinde olmalıdır.

Ali Bey nasıl yazılır?

“Ali Bey mi?” yoksa “Ali bey mi?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Ali bey şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ali Bey şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Diğer Aile Yardımı Ne Kadar 2022?

Ayşe Hanım nasıl yazılır TDK?

Kişi adlarından sonra gelen saygı ve unvan sözlerine getirilen ekleri ayırmak için konur: Nihat Bey’e, Ayşe Hanım’dan, Mahmut Efendi’ye, Enver Paşa’ya; Türk Dil Kurumu Başkanı’na vb.

Teyzesinin bir tanesi nasıl yazılır?

Bu kelimenin bir tane mi, birtane mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı bir tane şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

Ayşe nine nasıl yazılır?

Akrabalık bildiren sözcükler başa geldiğinde lakap yerine kullanıldığı için büyük harfle başlar: Nene Hatun, Dayı Kemal, Hala Sultan Abla, ağabey, dayı, enişte, teyze gibi sözcükler küçük harfle yazılır: Pervin teyze, Ayşe nine, Alper dayı, Özgür dayı, Değer amca, Cem enişte

TDK hocam nasıl yazılır?

Hocam derken ‘m’ ayrı yazılmaz. ‘Hocam’ ifadesi bize-bana ait öznellik kattığı için doğrudur.

Buymuş nasıl yazılır?

“elalem”in türk dil kurumu’na göre doğru yazılışı buymuş.

Meriç nehri nasıl yazılır TDK?

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler küçük harfle başlar: Marmara denizi, Aral gölü, Balkaş gölü, Sakarya ırmağı, Meriç nehri, Tuna nehri, Alp dağları, Altay dağları, Erciyes dağı.

Hint yarım adası nasıl yazılır?

Doğru kullanımı Yarımada şeklinde olmalıdır.

Medrese nasıl yazılır TDK?

Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan medrese kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre farklı anlamları olan medrese kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir.