Aile Planlaması Nasıl Yapılır?

Yöntemler kısaca şöyle sıralanabilir ;

 1. HormonalTeknikler : Doğum Kontrol Hapları, aylık iğneler, üç aylık iğneler.
 2. NuvaRing : Gebelikten Önleyici Halka.
 3. Rahim İçi Araçlar : Spiral (RİA) ve Hormonlu Spiral (Mirena)
 4. Cilt Altı İmplantları : Norplant, İmplanon.

Aile planlaması için nereye gidilir?

Aile Planlaması Hizmetleri Nerelerde Sunulmaktadır? Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlaması Merkezleri de bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynamaktadır. Eczaneler de bazı gebeliği önleyici yöntemlerin (kondom, KOK, spermisit) halka ulaştırılmasında rol alır.

Aile planlaması kim yapar?

Aile Planlaması Hizmetleri Veren Resmi Kuruluşlar Nelerdir? Aile Sağlığı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynar. Kliniğe dayalı hizmetlerin yanı sıra ebe ve hemşireler aile planlaması hizmetlerinin sunumunda danışman, eğitici, uygulayıcı ve araştırıcı rollerde görev alır.

Aile planlaması ve yöntemleri nelerdir?

Bu yöntemlerin en sık kullanılanları; Doğum kontrol hapları, Rahim içi araçlar (spiraller), Bariyer yöntemler (Kondom) olarak sıralanabilir.

Doğal aile planlaması yöntemleri nelerdir?

Yöntemler

 1. Laktasyonel Amenore (LAM)
 2. Servikal Mukus Yöntemi (Ovülasyon):
 3. 3. Bazal Vücut Isısı Yöntemi:
 4. Billing Ovülasyon Yöntemi (BOM):
 5. Semptotermal Yöntem:
 6. İki gün Yöntemi:
 7. 7. Servikal Palpasyon Yöntemi:
 8. Standard Günler Metodu (SGM)

Aile planlaması danışmanlığı nasıl verilir?

Aile planlaması danışmanlığı; genel, yönteme özel ve izlem danışmanlığı şeklinde verilebilir. Genel danışmanlık, hizmet alanın kullanacağı yöntem konusunda karar vermeden önce sunulan bir hizmettir. Hizmet alacak kişiye kadın ve erkek üreme sisteminin anatomi ve fizyolojisi hakkında kısaca bilgi verilir.

You might be interested:  3 Aile Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

Aile planlaması Polikliniği ne demek?

Aile planlaması polikliniğimiz hastanemizde poliklinikler 2. katta hizmet vermektedir. Aile planlaması, çiftlerin arzu ettikleri zamanda, arzu ettikleri sayıda ve sağlıklı aralıklarla bakabilecekleri çocuk sahibi olmalarını amaçlayan bir sistemdir.

Aile planlaması kişiyi nasıl etkiler?

Aile Planlamasının Anne Açısından Yararları

 Gebelik, doğum ve düşük nedeniyle anne ölümleri azalır.  Annenin üreme organlarına ait sağlık sorunları azalır.  Doğuma yönelik komplikasyonlar azalır.

Aile planlaması hangi anayasa?

2827 sayılı kanunda aile planlaması (kanunun adı gereği nüfus planlaması adı altında), “fertlerin istedikleri sayıda ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları” olarak tanımlanmıştır.

Modern aile planlaması yöntemleri nelerdir?

2) Modern yöntemler: Etkinlik güçleri oldukça yüksek olan bu grupta doğum kontrol hapları, rahim içi araç, mirena (hormonlu rahim içi araç), cilt altı implant, tüp ligasyonu, vasektomi, aylık ya da 3 aylık iğneler ve sperm öldüren jel, köpük, fitil v.s. yer almaktadır.

Aile planlaması korunma yöntemleri nelerdir?

Genel Korunma Yöntemleri

 1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir.
 2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 4. Deri Altı Kapsülleri.
 5. Rahim İçi Araç
 6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput)
 7. Diyafram.
 8. Kadın Kondomu.

Aile planlaması geleneksel yöntem nedir?

Uygulanan geleneksel yöntemler; geri çekme, takvim metodu ve ilişki sonrası vajina yıkaması gebelik riski en fazla olan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden ülkemizde en fazla kullanılanı geri çekilme yöntemidir. Geri çekme yönteminde en doğru uygulanan şeklinde bile gebelik önleme başarısı %9-15 oranındadır.

Billings yöntemi nedir?

Doğal doğum kontrolü yönteminin mucidi John Billings öldü.

Kadınların geçmiş yumurtlama dönemleri ile ilgili istatistiksel kestirimleri kullanan ritim metodunun aksine Billings metodu, kadınların rahim ağzı akıntısının başlangıcını, hamile kalabilecekleri dönemin başladığının göstergesi olarak kullanıyor.

You might be interested:  Iyi Aile Babası Yeni Bölüm Ne Zaman?

Lam yöntemi nedir?

Laktasyonel amenore, lohusalık dönemindeki emziren ve amenore kadınlarda görülen geçici kısırlık durumunu tanımlar. Bu durum aynı zamanda bir doğum kontrolü yöntemi olarak da kullanılabilmektedir.

Acil kontrasepsiyon nasıl yapılır?

Hormonal acil kontrasepsiyon (Ertesi gün hapı) ilk 72 saat içerisinde uygulanmalıdır. İlk dozu almadan 1 saat önce bulantı ve kusmayı gidermek için bulantı giderici ilaç tok karına alınır, 12 saat sonra doz tekrarlanır. İlk ya da ikinci dozdan sonraki ilk 2 saatte kusma olursa, doz tekrarlanır.