Aile Planlaması Yöntemi Kullanılarak Gebeliğin Önlenmesi Ne Ad Verilir?

Aile planlaması için hormonal yöntemleri de deneyebilirsin. Bu tekniklerde vücuda dışardan düşük dozlu hormon verilerek yumurtalık ve hipofiz bezinin çalışması önlenir. Böylece yumurtlama, dolayısıyla da gebelik olmaz.

Aile planlaması yöntemi kullanılarak gebeliğin önlenmesine ne ad verilir?

Hormonal Kontrasepsiyon (Doğum kontrol hapları) Kombine oral kontraseptif kullanımı (KOK) çok güvenilir bir kontraseptif yöntemdir. KOK’lar, doğal kadınlık hormonları östrojen ve progesteronun sentetik formlarını içerir. 21 ya da 28 günlük paketler halinde hazırlanmıştır.

Gebeliğin önlenmesi ne ad verilir?

Buna aile planlaması adı verilir. Cinsel ilişki yaşamak ancak bir çocuk sahibi olmayı planlamadığınızda (henüz), Gebelik önleme ile gebeliği engelleyebilirsiniz. Gebelik önleme bir kadını daha az fertil yapmaz. Kadın gebelik önleme yöntemi kullanmayı bırakırsa, çocuk sahibi olabilir.

AP hizmetleri nedir?

Üreme sağlığı açısından; bulaşıcı hastalıklardan korunma, çift tedavisi gerektiren durumları bilmek, kadın ve erkeği enfeksiyonlardankorumakta aile planlaması hizmetleri kapsamındadır.

Aile planlaması hizmetleri nerede verilir?

Aile Planlaması Hizmetleri Nerelerde Sunulmaktadır? Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlaması Merkezleri de bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynamaktadır. Eczaneler de bazı gebeliği önleyici yöntemlerin (kondom, KOK, spermisit) halka ulaştırılmasında rol alır.

Aile planlaması hizmeti nedir?

Aile planlaması; eşlerin istedikleri zamanda, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları veya kişisel isteklerine ve ekonomik olanaklarına göre çocuk sayılarını belirlemesi ve doğum aralıklarını istedikleri şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaya yönelik yapılan çalışmalar.

You might be interested:  Aile Nasıl Değiştirilir?

Aile planlaması Merkezi nedir?

Aile planlaması polikliniğimiz hastanemizde poliklinikler 2. katta hizmet vermektedir. Aile planlaması, çiftlerin arzu ettikleri zamanda, arzu ettikleri sayıda ve sağlıklı aralıklarla bakabilecekleri çocuk sahibi olmalarını amaçlayan bir sistemdir.

Cinsel ilişkide korunma yolları nelerdir?

Genel Korunma Yöntemleri

  1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir.
  2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
  3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
  4. Deri Altı Kapsülleri.
  5. Rahim İçi Araç
  6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput)
  7. Diyafram.
  8. Kadın Kondomu.

Aile planlamasına nasıl randevu alınır?

Alo182 Aranarak;

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından Alo182 aranır. Çağrıyı karşılayan operatöre hastanın T.C. kimlik numaranız verilir. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir.

Modern yöntemler nedir?

2) Modern yöntemler: Etkinlik güçleri oldukça yüksek olan bu grupta doğum kontrol hapları, rahim içi araç, mirena (hormonlu rahim içi araç), cilt altı implant, tüp ligasyonu, vasektomi, aylık ya da 3 aylık iğneler ve sperm öldüren jel, köpük, fitil v.s. yer almaktadır.

Acil kontrasepsiyon nasıl yapılır?

Hormonal acil kontrasepsiyon (Ertesi gün hapı) ilk 72 saat içerisinde uygulanmalıdır. İlk dozu almadan 1 saat önce bulantı ve kusmayı gidermek için bulantı giderici ilaç tok karına alınır, 12 saat sonra doz tekrarlanır. İlk ya da ikinci dozdan sonraki ilk 2 saatte kusma olursa, doz tekrarlanır.

Aile planlaması ve önemi nedir?

Aile planlamasındaki amaç; ailelerin kendi iradeleri ile istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarını sağlamak, bireyleri ve aileleri üreme sağlığı konusunda eğitmek, anne ölümlerini önlemek ve sağlığını korumak, yüksek riskli ve istenilmeyen gebelikleri önlemek, çocuk sahibi olmak isteyenlere tıbbî yardım sağlamak ve

You might be interested:  Aile Hekimim Kim Ankara Il Sağlık Müdürlüğü?

Açsap ne iş yapar?

ANKARA (İHA) – Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Merkezleri, adeta hastane gibi çalışıyor. Kadın hastalıkları, hamilelik, çocuk sağlığı, diş, kalp, diyabet, aile planlaması ve daha birçok konuda merkezler hizmet veriyor.

Aile planlaması danışmanlığı nasıl verilir?

Aile planlaması danışmanlığı; genel, yönteme özel ve izlem danışmanlığı şeklinde verilebilir. Genel danışmanlık, hizmet alanın kullanacağı yöntem konusunda karar vermeden önce sunulan bir hizmettir. Hizmet alacak kişiye kadın ve erkek üreme sisteminin anatomi ve fizyolojisi hakkında kısaca bilgi verilir.

Aile planlaması koruyucu sağlık hizmetlerinden midir?

Koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici hizmetlere kıyasla daha etkindir. Birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri; sağlık ocakları, sağlık evleri, anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezler, verem savaş dispanserleri, sıtma merkezi, kanserle savaş merkezi aracılığıyla sunulmaktadır.