Aile Planlaması Yöntemi Kullanılarak Gebeliğin Önlenmesine Ne Ad Verilir?

Hormonal Aile Planlaması Yöntemleri Aile planlaması için hormonal yöntemleri de deneyebilirsin. Bu tekniklerde vücuda dışardan düşük dozlu hormon verilerek yumurtalık ve hipofiz bezinin çalışması önlenir. Böylece yumurtlama, dolayısıyla da gebelik olmaz.

Gebeliğin önlenmesi ne ad verilir?

Buna aile planlaması adı verilir. Cinsel ilişki yaşamak ancak bir çocuk sahibi olmayı planlamadığınızda (henüz), Gebelik önleme ile gebeliği engelleyebilirsiniz. Gebelik önleme bir kadını daha az fertil yapmaz. Kadın gebelik önleme yöntemi kullanmayı bırakırsa, çocuk sahibi olabilir.

Aile planlaması hizmetleri nerede verilir?

Aile Planlaması Hizmetleri Nerelerde Sunulmaktadır? Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlaması Merkezleri de bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynamaktadır. Eczaneler de bazı gebeliği önleyici yöntemlerin (kondom, KOK, spermisit) halka ulaştırılmasında rol alır.

Aile planlaması Merkezi nedir?

Aile planlaması polikliniğimiz hastanemizde poliklinikler 2. katta hizmet vermektedir. Aile planlaması, çiftlerin arzu ettikleri zamanda, arzu ettikleri sayıda ve sağlıklı aralıklarla bakabilecekleri çocuk sahibi olmalarını amaçlayan bir sistemdir.

Aile planlaması ve yöntemleri nelerdir?

Bu yöntemlerin en sık kullanılanları; Doğum kontrol hapları, Rahim içi araçlar (spiraller), Bariyer yöntemler (Kondom) olarak sıralanabilir.

Cinsel ilişkide korunma yolları nelerdir?

Genel Korunma Yöntemleri

 1. Hap ve Mini Hap. Her gün düzenli alınması gerekir.
 2. Aylık İğne. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 3. Üç Aylık İğne. Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır.
 4. Deri Altı Kapsülleri.
 5. Rahim İçi Araç
 6. Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput)
 7. Diyafram.
 8. Kadın Kondomu.
You might be interested:  Aile Mahkemelerinde Hangi Yargılama Usulü Uygulanır?

Kontraseptif ne demek?

contraceptive’in türkçesi. gebelik kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan araçlar ve gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin tamamına denir.

Aile planlaması neye bakar?

Aile planlaması; eşlerin istedikleri zamanda, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaları veya kişisel isteklerine ve ekonomik olanaklarına göre çocuk sayılarını belirlemesi ve doğum aralıklarını istedikleri şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaya yönelik yapılan çalışmalar.

Modern aile planlaması yöntemleri nelerdir?

2) Modern yöntemler: Etkinlik güçleri oldukça yüksek olan bu grupta doğum kontrol hapları, rahim içi araç, mirena (hormonlu rahim içi araç), cilt altı implant, tüp ligasyonu, vasektomi, aylık ya da 3 aylık iğneler ve sperm öldüren jel, köpük, fitil v.s. yer almaktadır.

Aile planlaması kişiyi nasıl etkiler?

Sık aralıklarla ve çok sayıda çocuk doğurmak kadın bedeninde çeşitli hastalıklara neden olur. Planlama yöntemleri ile önlenebilir anne ölümleri ve bebek kayıplarının, ayrıca zor ve travmatik doğumların önüne geçilebilir.

Aile planlaması danışmanlığı nasıl verilir?

Aile planlaması danışmanlığı; genel, yönteme özel ve izlem danışmanlığı şeklinde verilebilir. Genel danışmanlık, hizmet alanın kullanacağı yöntem konusunda karar vermeden önce sunulan bir hizmettir. Hizmet alacak kişiye kadın ve erkek üreme sisteminin anatomi ve fizyolojisi hakkında kısaca bilgi verilir.

Doğal aile planlaması yöntemleri nelerdir?

Yöntemler

 1. Laktasyonel Amenore (LAM)
 2. Servikal Mukus Yöntemi (Ovülasyon):
 3. 3. Bazal Vücut Isısı Yöntemi:
 4. Billing Ovülasyon Yöntemi (BOM):
 5. Semptotermal Yöntem:
 6. İki gün Yöntemi:
 7. 7. Servikal Palpasyon Yöntemi:
 8. Standard Günler Metodu (SGM)

Aile planlaması geleneksel yöntem nedir?

Uygulanan geleneksel yöntemler; geri çekme, takvim metodu ve ilişki sonrası vajina yıkaması gebelik riski en fazla olan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden ülkemizde en fazla kullanılanı geri çekilme yöntemidir. Geri çekme yönteminde en doğru uygulanan şeklinde bile gebelik önleme başarısı %9-15 oranındadır.

You might be interested:  Aile Yıllık Net Geliri Nasıl Hesaplanır?

Aile planlaması hangi anayasa?

2827 sayılı kanunda aile planlaması (kanunun adı gereği nüfus planlaması adı altında), “fertlerin istedikleri sayıda ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları” olarak tanımlanmıştır.

Eczanelerde satılan aile planlaması yöntemleri nelerdir?

Örneğin doğum kontrol yöntemleri spiral ile uygulandığında %99’a varan etki oranına sahipken takvim yönteminde bu oran %76-88 arasında değişmektedir.

 • Takvim Yöntemi.
 • Fitil.
 • Spiral.
 • Deri Altı İmplant.
 • Doğum Kontrol İğnesi.
 • Doğum Kontrol Hapı
 • Tüp Ligasyonu.
 • Diyafram.