Gebelikte Aile Hekimine Ne Zaman Gidilir?

Sağlık Bakanlığının “Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi”ne göre gebeliğin ilk 14 haftası içerisinde ilk takibin yapılması ve takip için doktorun hastaya 30 dk. zaman ayırması önerilmektedir. Eğer gebe 14. gebelik haftasından sonra gelmişse gebelik haftasına bakılmaksızın ilk takip olarak değerlendirilir.

Gebelikte aile hekimine gitmek zorunlu mu?

Gebeliğinden emin olan anne adaylarının ilk yapması gereken Aile Sağlığı Merkezine giderek bağlı olduğu aile hekimine veya aile sağlığı elemanına bildirimde bulunmaktır. Bir Kadın-Doğum uzmanına veya hastanede takip düşünenlerin de mutlaka aile sağlığı merkezine kayıt olması gerekir.

Hamilelikte sağlık ocağına ne zaman gidilmeli?

İlk doktor muayenesine ne zaman ve hangi sıklıkta gidilmeli? Hamilelik belirtileri olduğunda veya testler olumlu çıktığında doktora gidilmeli. Kontrollerin sıklığı için bir standart yok. Ancak 12-13-21 ve 24’üncü haftalarda ve doğum öncesi dönemlerde doktorunuza gidin.

Hamilelikte sağlık ocağında neler yapılır?

Hamilelikte Sağlık Ocağında Yapılan Testler, Hamilelikte Hangi Testler Yapılır

 • Anne karnındaki bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmek.
 • Normal mi sezeryan mı doğum şekline karar vermek.
 • Hamileliğin kontrolünü sağlamak,
 • Riskli bir gebelik olup olmadığını belirlemek.
 • Erken doğum, düşük riski gibi durumları takipte kalmak.
 • You might be interested:  Okul Aile Birliğine Nasıl Girilir?

  Hamilelikte ilk doktor kontrolüne ne zaman gidilmeli?

  İlk obstetrik takibin 10.gebelik haftasından önce olması önerilmektedir. Bu vizit, uygun bir öykü alma, özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri, fizik muayene ve bazı laboratuar testlerini içerir.

  Aile hekimine gitmek zorunlu mu?

  Hastalar ilk üç ay için Sağlık Müdürlüğü tarafından kendileri için belirlenen Aile Hekimine gitmek zorundadırlar. Eğer hasta başka Aile Hekimine muayene için giderse o hekim, kendi bakmakla yükümlü olduğu nüfus içinde olmayan, bu hastaya istemezse bakmayabilir veya isterse misafir hasta olarak bakabilir.

  Sağlık ocağında bebek izlem nasıl yapılır?

  Aile Sağlığı Merkezinde İzlem Bebek anne sütü almaya başladıktan sonra en geç bir hafta içinde nüfus kaydı yaptırılarak aile hekimine getirilmelidir. Aile hekimliğinde topuk kanı alınır ve tarama testlerini sorgular. Yapılmayanlar varsa yapılması gerekenleri anlatır.

  Gebeliği sağlık ocağına bildirmek zorunlu mu?

  Gebeliğinden emin olan anne adaylarının ilk yapması gereken Aile Sağlığı Merkezine giderek bağlı olduğu aile hekimine veya aile sağlığı elemanına bildirimde bulunmaktır. Bir Kadın-Doğum uzmanı yada hastanenin takibinde olan gebelerin de mutlaka aile sağlığı merkezine kayıt olması gerekir.

  Sağlık ocağında gebelik ultrason var mı?

  Çoğu sağlık ocağında ultrason bulunmamaktadır. Bazı sağlık ocakları ise hastane şartlarını aratmayan donanımlara sahip olabilmektedir. Fakat burada önemli olan sadece ultrasonun olup olmaması değil; görüntülemenin bir uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

  Sağlık ocağında gebelikte için hangi testler yapılıyor?

  * Tam kan sayımı, idrar tahlili, ABO + Rh tayini (kan grubu), hepatit (sarılık) belirteçleri, Toxoplazma, Rubella ve CMV Ig tayini, tiroid fonksiyonlarını belirlemek adına en azından TSH tayini, ilk muayenede yapılan testlerdendir.

  Sağlık ocağında hangi işlemler yapılır?

  Sağlık ocakları her türlü koruyucu hekimlik hizmetleri, hastaların muayene ve tedavisi, sağlık ocağına kayıtlı şahısların sağlık sicillerini tutmak ile mükelleftir. Sağlık ocağı hekimleri tedavi edemedikleri vakaları, hastaneye sevki gereken acil vakaları vb. durumlarda hastaları hastaneye sevk ederler.

  You might be interested:  Avea Aile Paketine Kişi Ekleme Nasıl Yapılır?

  Üçlü tarama testi ne işe yarar?

  Üçlü tarama testi, down sendromu (trizomi 21), nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verilen genetik hastalığın anne karnındaki bebekte olma olasılığını saptayan bir kan incelemesidir. Ayrıca üçlü test yardımı ile diğer bazı anomalileri de saptamak olasıdır.

  Hamilelikte ilk doktor kontrolü nasıl yapılır?

  Gebeliğin ilk muayenesinde, hastalarca pek tercih edilmese de, jinekolojik muayene mutlaka yapılmalıdır. Bu muayenede vajinal enfeksiyon, rahim ağzı değerlendirmesi gibi birçok durum ortaya konulabilmektedir. Eğer son bir yıl içinde yapılmamış ise ilk gebelik muayenesinde pap-smear tetkiki de yapılmalıdır.

  Hamileliğin ilk haftalarında alttan muayene olur mu?

  Hamileliğin ilk trimesterinde bebeğin sağlık durumunu ve kalp atışlarını daha net değerlendirmek için vajinal muayeneye gerek duyulabilirken, ilerleyen haftalarda şüphelenilen başka durumların varlığında detaylı analiz yapılabilmesi için de ‘alttan muayene’ olarak bilinen vajinal muayene tercih edilebilir.

  Kadın doğum uzmanına ne zaman gidilmeli?

  Evli ya da bekar her kadın 6 ayda veya yılda bir kez kadın doğum uzmanına giderek jinekolojik muayene yaptırması oldukça önemlidir. Jinekolojik muayene olası hastalıkların önlenmesi için erken tanı ve tedavisinde çok önemlidir.