Hayat Eve Sığar Aile Takibi Nasıl Yapılır?

Hayat Eve Sığar Uygulamasına aile bireylerinizi nasıl eklersiniz?

 1. Ailem sekmesine dokunun,
 2. Kişi ekle butonuna dokunun,
 3. Dilerseniz kişinin bilgilerini girin, dilerseniz Rehberimden ekle seçeneğine dokunun,
 4. Eklediğiniz bireylere SMS mesajıyla bildirim gidecek,

Hayat Eve Sığar çocuğun izolasyon süresi nasıl bakılır?

Karantine başlangıç ve bitiş sürenizi Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz. SMS aracılığıyla ise ‘KALANSURE’ boşluk ‘HESKODUNUMARASI’ yazarak 2023’e mesaj gönderip durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar sağlık bilgileri paylaşım onayı nasıl verilir?

3. SMS yöntemi ile: HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi (Gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Hayat Eve Sığar risksiz ne demek?

HES Kodunun amacı COVID-19 hastası ya da temaslısı olan kişilerin izolasyon alanlarını terk etmesi sonucu hastalığın sağlıklı vatandaşlara bulaşmasını engellemektir. Pozitif ve temaslı kişilerin HES Kodu sorgulama sonucu “riskli” çıkarken diğer kişilerin HES Kodu “risksiz” olarak görünmektedir.

You might be interested:  Yeni Kimliklerde Aile Sıra No Nerede Yazar?

Hayat Eve Sığar riskli kişi ile temas ne demek?

COVİD-19 test sonucu Pozitif olan kişiler ve temaslı olanlar Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında riskli olarak, izolasyon süresi bitiminde ise risksiz olarak görünmektedirler.

Evde karantina süresi ne kadar?

Bu yüzden yüksek enfeksiyon riski taşıyan kişiler (1. dereceden temaslı kişi) için genellikle 14 günlük karantina kararı verilir. Temaslı kişiler için evde karantina süresi, 14 günden on güne düşürülebilir. Bunun koşulu, test sonucunun (antijen hızlı testi veya PCR testi) negatif çıkmasıdır.

Temaslı izolasyon süresi ne kadar?

Hatırlatma dozu yapılmamış veya son 3 ay içerisinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler Karantina süresi 7 gün önerilmektedir. Karantina süresince semptom gelişmemesi halinde 7. günde test vermeden karantina sonlandırılır.

Yeni HES kodu alınca eskisi iptal olur mu?

Yolcu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilir, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilir, dilerse iptal edebilir ya da yetkilerini kaldırabilir. İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj SMS ile mümkündür.

Tek bir HES kodu kaç kere kullanılır?

Kod almak için sayı sınırlaması bulunmuyor ancak tek seferde yalnızca bir kod alabilirsiniz. 22. Süresiz HES kodu nasıl alınır? SMS ile süresiz HES kodu alabilmek için 2023’e göndereceğiniz SMS şu şekilde olmalı: HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C.

Hayat Eve Sığar nasıl giriş yapılır?

 1. 1 Hayat Eve Sığar uygulamasına dokunun.
 2. 2 Açılan ekranları detaylı okuyarak, İLERLE butonuna dokunun.
 3. 3 Son pencerede Telefon numaranızı yazarak, KOD GÖNDER butonuna dokunun.
 4. 5 Gelen kodu Doğrulama Kodu alanına yazarak, GİRİŞ butonuna dokunun.
 5. 6 Adımları başarıyla tamamladınız.

HES kodu risk durumu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

You might be interested:  Aile Hekimi Tarama Ne Demek?

Zorunlu izolasyon süresi bittikten sonra ne olur?

İzolasyon süresi dolduktan sonra kişi bulaştırıcı kabul edilmez. Ancak, izolasyon süresi biten kişi, kurallar gereği evinin dışına çıktığı zamanlarda maske takmaya devam etmek zorundadır. Ayrıca sosyal mesafe kuralına uymak sadece Koronavirüs’ten değil, birçok bulaşıcı hastalıktan korunmak için etkili bir yöntemdir.

Hayat Eve Sığar zorunlu izolasyon süresi nedir?

1. Numune alınan hastalar numune sonuçları çıkana kadar evde izole olarak kalır. Kişiler numune verdikten sonraki 4. saatten itibaren Hayat Eve Sığar uygulamasında 20 saat süre ile riskli olarak gösterilir. Numune veren kişilere izolasyon durumu ile ilgili bilgilendirme SMS mesajı olarak gönderilmektedir.

Covid riskli kişi ne demek?

o yüksek tansiyon, o şeker hastalığı, o akciğer hastalıkları (örneğin KOAH), o kanser hastalıkları, o bağışıklık sistemi zayıf olanlar, o başka türden tıbbi temelli özel bağışıklık sistemi zayıflığı bulunanlar. · Bir temel hastalığı bulunanlar özellikle risk altındadır.

Temaslı kişi nasıl bildirilir?

COVID-19 hastasıysanız temasta bulunduğunuz kişilerin uyarılmasına yardımcı olmak için bu bilgileri Temas Bildirimleri’nde paylaşabilirsiniz.

Yapabileceğiniz diğer işlemler

 1. Android cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Google. COVID-19 Temas Bildirimleri’ne dokunun.
 3. Temas Bildirimleri’ni kapatın.

Korona olduktan sonra ne zaman negatif çıkar?

Türkiye’de karantina süresi 7 güne düşürüldü; test sonucu 5’inci gün negatife dönerse karantina süresi sona erecek. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin karantina süresinin 7 güne indirildiği açıklandı.