Hayat Eve Sığar – Aile Takibi Nasıl Yapılır?

Hayat Eve Sığar Uygulamasına aile bireylerinizi nasıl eklersiniz?

  1. Ailem sekmesine dokunun,
  2. Kişi ekle butonuna dokunun,
  3. Dilerseniz kişinin bilgilerini girin, dilerseniz Rehberimden ekle seçeneğine dokunun,
  4. Eklediğiniz bireylere SMS mesajıyla bildirim gidecek,

Hayat Eve Sığar çocuğun izolasyon süresi nasıl bakılır?

Karantine başlangıç ve bitiş sürenizi Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz. SMS aracılığıyla ise ‘KALANSURE’ boşluk ‘HESKODUNUMARASI’ yazarak 2023’e mesaj gönderip durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar sağlık bilgileri paylaşım onayı nasıl verilir?

3. SMS yöntemi ile: HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi (Gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Hayat Eve Sığar risksiz ne demek?

HES Kodunun amacı COVID-19 hastası ya da temaslısı olan kişilerin izolasyon alanlarını terk etmesi sonucu hastalığın sağlıklı vatandaşlara bulaşmasını engellemektir. Pozitif ve temaslı kişilerin HES Kodu sorgulama sonucu “riskli” çıkarken diğer kişilerin HES Kodu “risksiz” olarak görünmektedir.

HES kodunda ne gözükür?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır.

You might be interested:  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çoçuk Yardımı Ne Kadar?

Evde karantina süresi ne kadar?

Bu yüzden yüksek enfeksiyon riski taşıyan kişiler (1. dereceden temaslı kişi) için genellikle 14 günlük karantina kararı verilir. Temaslı kişiler için evde karantina süresi, 14 günden on güne düşürülebilir. Bunun koşulu, test sonucunun (antijen hızlı testi veya PCR testi) negatif çıkmasıdır.

Izolasyon süresi bitince ne yapılmalı?

İzolasyon süresi dolduktan sonra kişi bulaştırıcı kabul edilmez. Ancak, izolasyon süresi biten kişi, kurallar gereği evinin dışına çıktığı zamanlarda maske takmaya devam etmek zorundadır. Ayrıca sosyal mesafe kuralına uymak sadece Koronavirüs’ten değil, birçok bulaşıcı hastalıktan korunmak için etkili bir yöntemdir.

Kod Paylaşım süresi ne demek?

Paylaşım Süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler. HES kodunuzu uçak bileti alımlarında kullanabilmeniz için, Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 8 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 18 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı.

HES uygulamasında izin nasıl verilir?

Hayat Eve Sığar uygulamasından “Hes Kod Ayarları” butonuna tıklayın. Açılan ekrandaki tüm kapalı halde bulunan izinleri açık hale getirin ve KAYDET butonuna tıklayın. Gerekli onayın yapılabilmesi için “EVET” butonuna tıklayın.

Yeni HES kodu alınca eskisi iptal olur mu?

Yolcu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilir, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilir, dilerse iptal edebilir ya da yetkilerini kaldırabilir. İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj SMS ile mümkündür.

Hayat Eve Sığar zorunlu izolasyon süresi nedir?

1. Numune alınan hastalar numune sonuçları çıkana kadar evde izole olarak kalır. Kişiler numune verdikten sonraki 4. saatten itibaren Hayat Eve Sığar uygulamasında 20 saat süre ile riskli olarak gösterilir. Numune veren kişilere izolasyon durumu ile ilgili bilgilendirme SMS mesajı olarak gönderilmektedir.

You might be interested:  Hayat Eve Sığar Aile Takibi Nasıl Yapılır?

HES çıktısı nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir. HES kodu, ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabiliyor.

Ikinci test sonucu pozitif çıkan ne yapmalı?

İzolasyon süresinin sonunda hastalara tekrar test önerilmemektedir. Ancak yapılmış ve pozitif saptanmış ise genel sağlık durumunuzun iyi olması durumunda ek bir tedavi uygulanmamaktadır. Ancak, şikayetleriniz artarak devam ediyorsa tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

HES kodunda kimlik bilgileri çıkıyor mu?

HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

HES kodunda T.C. görünür mü?

Aynı zamanda burada görevlinin yapması gereken şey HES kodu ile birlikte kişinin adını ve soyadını kontrol etmesi. Vatandaşlar ise bu kimlik kontrolün esnasında T.C. kimlik numaralarını elleriyle kapatarak gösterebilir’ şeklinde konuştu.

HES kodu sorgulamada hangi bilgileri içerir?

Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.