"Şayet size münasib olmayan bir erkek kısmet olsa, siz kısmetinize razı olunuz ve kanaat ediniz. İnşâallah rızanız ve kanaatinizle o da ıslah olur. Yoksa şimdiki işittiğim gibi, mahkemelere boşanmak için müracaat edeceksiniz..." İzahı eder misiniz?..

"Şayet size münasib olmayan bir erkek kısmet olsa, siz kısmetinize razı olunuz ve kanaat ediniz. İnşâallah rızanız ve kanaatinizle o da ıslah olur. Yoksa şimdiki işittiğim gibi, mahkemelere boşanmak için müracaat edeceksiniz. Bu da, haysiyet-i İslâmiye ve şeref-i milliyemize yakışmaz!" Bu metni siz nasıl izah edersiniz; boşanmayı burada Üstad neye bağlamaktadır?..
ihlasnur | Per, 15/08/2013 - 07:44
Boşanma
10,266
Değerli kardeşimiz;

Üstad burada "sorun çözmenin bir yöntemi de kadere rızadır" demektedir. Samimi bir şekilde, Allah'ın kendisine taktir ettiği şeye rıza gösteren kişiye Allah yardım eder. Eğer hasta ise hastalığa rıza gösterse, Allah içine huzur ve sukunet verir. Eğer bir musibete uğramış ise, musibete sabredip rıza gösterse, Allah bu musibeti daha da hafifletir onun için.

Boşanacak aşamaya gelen ailelere şunu öneriyor uzmanlar:

Boşanmadan önce, evliliği kurtarmak adına elinden gelen her şeyi yaptın mı? Eğer "Evet yaptım, ama bir şey değişmedi." diyorsanız ve evlilik herkese zarar veriyorsa, o zaman boşanabilirsiniz.

Üstad da burada, boşanmadan önce yapılması gereken çök önemli bir şeyden bahsediyor. "Kısmete razı ol. Kısmete razı olduktan sonra, evliliği kurtarmak daha kolay olur. Dolayısı ile boşanmaya hemen koşmayın, önce yapılması gerekenleri yapın." diye tavsiyede bulunuyor diye anlıyoruz.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Boşanma
Okunma Sayısı
10,266

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!